Küçük Ayasofya Camii

Küçük Ayasofya Camii

Küçük Ayasofya Camii

Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılan Sergius & Bacchus Kilisesi’nin İstanbul’un fethinden yaklaşık 50 sene sonra cami formuna dönüştürülmesini esas alan tarihi bir değerdir. Kadırga ile Cankurtan semtleri arasında bulunan ve 1500 yıla yaklaşan bir tarihe sahip olan Küçük Ayasofya Camii, kendisiyle aynı adlı caddenin sonunda konumlanır. Sanılanın aksine Büyük Ayasofya’dan da eski bir yapı olan eser, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmesi istenmemiş, sonraki dönemde eklenen şadırvan ve minare gibi kısımları ile birlikte yeni görünümüne kavuşmuştur. Yapının iç kısmında cemaatin duaları daha iyi duyabilmesi adına kurulan platform maiyetinde müezzin mahfili eklendiği ve az sayıda da olsa çeşitli alanlarına pencere açıldığı kayıtlarda geçen bilgiler arasında yer alır. 1800’lü yıllarda yakınından geçen tren yolu nedeniyle zarar gören Küçük Ayasofya Camii, bu nedenle 1930’lar ve 1950’lerde ayrı ayrı restorasyon çalışmaları görmüştür. Tarihi kimliği çok iyi şekilde korunarak gerçekleştirilmiş restorasyonunun ardından günümüzde hoş ambiyansı ile ziyaretçilerini karşılayan Küçük Ayasofya Camii, mimari detaylarının yanı sıra ziyaretçilerini adeta ahir zamanın dinginliğine götüren sessiz ve sakindir. Güzeller güzeli bahçesiyle de ünlü olan yapı, ayrıca yakınındaki müzikal ve kültürel etkinlikleriyle de ilgi çeker.

Küçük Ayasofya CamiiKüçük Ayasofya CamiiKüçük Ayasofya CamiiKüçük Ayasofya Camii

Yorumlar

 • sona simsek
  15.11.2021 04:08

  Ayasofya cami neden çıkmıyor acaba

 • ftherdincc
  13.01.2023 09:06

  Muazzam bir cami. İstanbul'da en sevdigim mekan zaten Küçük Ayasofya olabilir ki her yere de yakın

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:49

  İstanbul’un Marmara’ya bakan güney surlarının iç tarafında, Kadırga Limanı ile Cankurtaran semtleri arasında yer almakta olup cami, türbe, zâviye-medrese, sıbyan mektebi ve hamamdan meydana gelmektedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler