Köprülü Kütüphanesi - GeziBilen

Köprülü Kütüphanesi

Köprülü Kütüphanesi

Eski zamanlarda merak edilen herhangi bir konuyu anlamlandırmak mı? Eğer kütüphanelerde keşfe çıkılırsa bu mümkündür. Özellikle zamanın çok eski devirlerinde elmas değerindeki, yani az sayıdaki kitapların yan yana dizili halde görülebildiği kütüphaneler oldukça önemliydi. Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş döneminde sadece eğitimli din alimleri ve öğrencilere değil halkın geneline de açık kütüphaneler vardı. İşte ilginç bir yapılış hikayesine sahip olan İstanbul’un Fatih ilçesindeki Köprülü Kütüphanesi de bunlardan biri. 17’nci yüzyılın sonuna doğru, Osmanlı Sadrazamı Köprülü Mehmet Paşa tarafından kurulmak istenen kütüphanenin yapım süreci, ölümü üzerine oğlu Fazıl Ahmed Paşa tarafından devam ettirildi. Ne var ki tamamlanması oğula da nasip olmadı… Ölümünün ardından düzenlettiği vakıf senedi sayesinde yapı nihayete erdi. Bu yapı, Osmanlı’nın ilk diğer yapılardan ‘bağımsız’ kütüphanesi olmasıyla öne çıkıyor. Önceki kütüphaneler, her zaman başka yapıların içerisinde olurdu. Babası gibi kendi de kitaplara ilgili olan Fazıl Ahmed Paşa’nın bağışlarıyla birlikte kütüphanenin koleksiyonu da bir hayli zenginleşir. Böylelikle 2 bin parçadan oluşan zengin çeşitliliğe sahip bir kütüphane halkın hizmetine sunulmuş olur. Mimari açıdan dikkat çekici ögeler içeren ve sonraki yüzyıllarda eklenen eserlerle birlikte binlerce kitaba ev sahipliği yapan Köprülü Kütüphanesi, günümüzde aktif şekilde hizmet veriyor.

Köprülü KütüphanesiKöprülü KütüphanesiKöprülü KütüphanesiKöprülü Kütüphanesi

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 08:47

  Osmanlı kültür mirası bahçesinde saklanmış mütevazı bir mimari hazine. Cankurtaran yönüne, Sultan Ahmet'e, Bayezite ve Cağaloğlu yokuşuna kaçış noktasında bir mekan. Yıllar önce duvarına oturup etrafı seyre daldığımız yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota