Koca Yusuf Paşa Sebili

Koca Yusuf Paşa Sebili

Koca Yusuf Paşa Sebili

Koca Yusuf Paşa Sebili, alim ve şair Kadıasker Mehmet Efendi tarafından 1561’de Mimar Sinan’a yaptırılmış olan tarifsiz güzelliğe sahip Molla Çelebi Camii ile Kabataş İskelesi arasında konumlanır. Osmanlı Padişahı I. Abdülhamit’in sadrazamlığını yapmış Koca Yusuf Paşa tarafından yaptırılan çeşmenin yapım tarihi 1786’dir. Bol süslemeye sahip Barok mimari tarzındaki çeşme, alışılanın aksine orta kısmındaki musluk kısmının iki yanında işlemeli pencerelere sahiptir. Çeşmenin sağ tarafta duvarla birleştiği noktada mermer arasında oldukça hoş bir kapı vardır. Uzun bir kitabenin yer aldığı sofistike yapının üzerinde ise sekizgen şeklinde saçak bulunur. Altın rengi süslemeleri ve ambiyansıyla İstanbul’un sahil şeridi boyunca görülebilen en güzel çeşmeler arasında gösterilen sebil, bugün küçük bir kafe olarak hizmet verir. Özgün haliyle günümüze taşınmış durumdaki tarihi Koca Yusuf Paşa Sebili, tarihi mekanların orta yerinde duran bir tarihi eser olarak betimlenebilir.

Koca Yusuf Paşa SebiliKoca Yusuf Paşa SebiliKoca Yusuf Paşa Sebili

Yorumlar

 • gunmemoli
  26.09.2022 14:27

  Estetik harikası Ortaköy camiisini anımsatıyor. Çeşme de olsa,o kadar itinalı yapmışlar ki ortaya harika sanat eseri çıkarmışlar

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler