Kızılmescit Camii - GeziBilen

Kızılmescit Camii

Kızılmescit Camii

Kızılmescit Camii, yoğun şekilde Osmanlı yadigarı eserlerin görülebildiği tarihi bir bölgededir. Eyüpsultan ilçesinde Nişanca Mahallesi sınırları içerisindeki Zal Paşa Caddesi’nin Kızıl Değirmen Sokak ile birleştiği konumda yer alır. Karşısında 16’ncı yüzyıla tarihlenen çeşme, yakın çevresinde tekke, türbe, kabir, medrese, dergah gibi manevi ve kültürel öneme sahip tarihi yapılarla birlikte kentin kimliğini meydana getiren değerler arasındadır.

Kültürel zenginlik içerisindeki bir mahallede ibadete açık durumda olan tarihi Kızılmescit Camii, 1531’de Kiremitçi Süleyman Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Küçük bir avlu içerisindeki cami, kesme taş ve tuğla sıraları ile örülüdür. Adını kırmızı renkteki tuğlalarla inşa edilmiş minaresinden alır. Minaresindeki tuğlalar inceliği ve rengiyle karakteristiktir. 

Caminin caddelere açılan iki ayrı girişi bulunur. Altlı üstlü pencerelere sahip, aydınlık iç mekanda restorasyon yoğun olarak hissedilir. Yeni dönem çiniler ağırlıktadır.

Minber yani imamın Cuma hutbelerini okuduğu yüksekçe bölümde ahşap işçiliği dikkat çeker. Genel itibarıyla dengeli, sade bir iç mekan söz konusudur. Süslemeler az sayıdadır. Eserin yanı başında bir de türbe bulunur.

Kızılmescit CamiiKızılmescit CamiiKızılmescit Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota