Kireçburnu Sahili

Kireçburnu Sahili

22.02.2021 00:18


Kireçburnu Sahili, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Sarıyer ilçesinin Boğaziçi kıyılarındadır. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizans İmparatorluğu’nun kalan son şehrini fethetmeye yönelik askeri yapılardan biri olan Rumeli Hisarı’nın yapımında kullanılan tonlarca kirecin temin edildiği ocaklarından dolayı Kireçburnu adını alan semtin sahil şerididir.

Eski evlerle çevrili sokakları, tarihi dükkanları, balıkçı lokantaları ile tanınan semtin sahil kesimi enfes manzarasıyla ilgi çeker. Yürüyüş için gözde noktalardan biri olan Kireçburnu Sahili, banklarda oturup temiz hava ve Boğaz manzarasının tadına varmak için de ideal. Ağaç gölgesindeki banklar müdavimleri tarafından yoğun olarak dinlenmek, denize karşı düşüncelere dalmak veya sohbet etmek için tercih edilir. 

Kireçburnu Sahili yeme-içme açısından da zengin alternatifler vadeder. Çok sayıda meşhur meyhane ve balık lokantasının bulunduğu sahilde ayrıca tarihi bir fırın, ünlü konaklar ve müzeler de mevcuttur. Akşam yemekleri için geniş kesimlerin favori mekanlarının sıralandığı Kireçburnu Sahili’nde günün erken saatlerinden itibaren keyifli zaman geçirilebilecek kafeler de vardır.

Kireçburnu SahiliKireçburnu SahiliKireçburnu SahiliKireçburnu Sahili

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler