Kazlıçeşme Fatih Camii - GeziBilen

Kazlıçeşme Fatih Camii

Kazlıçeşme Fatih Camii

İstanbul’un belki de en eski camilerinden biri olan Kazlıçeşme Fatih Camii, şehrin Zeytinburnu ilçesinde yer alır. Yapım tarihi net olmamakla birlikte İstanbul fethinden hemen önce gerçekleşen Osmanlı kuşatması sırasında Fatih Sultan Mehmet’in kuşatmadaki askerler için yaptırıldığı düşünülmektedir.

İstanbul surlarının yanı başında fetihe dair bir Osmanlı mirası olarak kabul edilir Kazlıçeşme Fatih Camii… Diğer bir yandan yapının özenle korunduğu da gün gibi aşikardır. Kayıtlarda 1813 yılında dönemin Osmanlı padişahı II. Mahmud tarafından aslına sadık kalınarak zamana yenik düşmek üzere olan birtakım kısımlarının tamir ettirildiği bilgisi vardır.

Cumhuriyet Dönemi içerisinde 1954 ve 2010 yıllarında olmak üzere iki kez onarım gören caminin, bu her iki onarımda da aslına sadık kalındığı bilinir. Bununla birlikte son onarımında oldukça kapsamlı bir restore çalışması yürütülmüş olsa da cami yüzlerce yıl önceki formundan uzaklaşmamıştır. Tüm bunların yanı sıra temelindeki taşları ile günümüze ulaşmayı başarmış olan caminin yanında ise bazı taş bloklar yer alır ki bunlar günümüze ulaşmayı başaramamış olan küçük hamamından kalmadır.

Özgün mimarisi ile dikkat çeken Kazlıçeşme Fatih Camii, nispeten küçük bir avluya sahip ve tek minarelidir. Üst katındaki yan yana sıralı pencereleri, az süslemeli sade iç mekanı ve bazı noktalarındaki ince ahşap işçiliği örnekleri dikkat çeken cami, yakınında bulunan turistik gezi alanları, müzeler ve pek değerli birçok başka tarihi eseriyle de sıkça ziyaretçi kabul eder.

Kazlıçeşme Fatih CamiiKazlıçeşme Fatih CamiiKazlıçeşme Fatih Camii

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:05

  1452 yılında Istanbulun fethinden önce inşaa edilmiş tarihi bir camiicami-i

 • beraattglr
  13.01.2023 14:05

  Kazlıçeşme Marmaray istasyonunun hemen karşısında bulunan cami, 1452 yılında İstanbul'un kuşatılma sırasında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota