Kazım Bey Çeşmesi

Kazım Bey Çeşmesi

Kazım Bey Çeşmesi

Kazım Bey Çeşmesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde, Cerrahpaşa semtindeki Canbaziye Camii mezarlığının duvarında görülebilir. Kısa ve tuğla ile örülü minareye sahip küçük caminin silueti altındaki 19’uncu yüzyıl Osmanlı eseri, tarifi güç bir estetiğe sahiptir. Kazım Bey Çeşmesi, caminin yakınına 1859 yılında Keçecizadelerden Kazım Bey tarafından yaptırılmıştır. Estetik görünümüyle dikkat çeken eser, yalağının iki yanındaki dikey bitki motifli sütunlarının yanı sıra üzerindeki kemerin altında bulunan alınlık, silah kabartmaları ve çiçek motifleri ile de göz alıcıdır. Özellikle sütun kısımları her ne kadar tahrip olmuş durumdaysa da genel itibarıyla iyi şekilde korunarak günümüze ulaşmıştır. Günümüzde kullanılmayan Kazım Bey Çeşmesi’nde dönemin benzer yapılarındaki kitabelerden de bilinen ‘suyunun içilmesinin ardından yaptıranın ruhuna dua okunmasını isteyen’ yazı bulunur. Arap alfabesiyle iç içe geçmiş, karışık bir şekilde yazılmış yazıları, Türk hat sanatının iyi örnekleri arasında gösterilir. Birçok tarihi değerle çevrili Fatih ilçesinde Kargı Sokak’ta bulunan Kazım Bey Çeşmesi, gerek ambiyansı gerekse de maneviyatı ile 150 yılı aşkın süredir yakınından geçenleri selamlıyor.

Kazım Bey ÇeşmesiKazım Bey ÇeşmesiKazım Bey ÇeşmesiKazım Bey Çeşmesi

Yorumlar

 • Kerim AZ
  25.08.2021 21:07

  Musluğu olmayan bir tarihi eserimiz daha… Çok yazık. İlçe belediyeleri, büyük şehir belediyesi veya bakanlıklar bu konuyla ilgili özel çalışma yürütmesi gerekiyor.

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:37

  Canbaziye Cami'sinin mezarlığının dış duvarında yer alan çeşme 1859 yılında yaptırılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler