Kazasker (Divitçiler) Camii

Kazasker (Divitçiler) Camii

Kazasker (Divitçiler) Camii

Arakiyeci Hacı Cafer Camii, İstanbul Anadolu Yakası’nda; Üsküdar İlçesi, Zeynep Kamil Hastanesi civarında, Salı ile Divitçiler sokaklarının birleştikleri yerde konumlanır.

Caminin tam karşısında bugün Zeynep Kamil İlkokulu bulunsa da eskiden bu yerde Avnizade Kadiri Tekkesi ile bu tekkenin önündeki Kethüda Mehmet Ağa'nın 1729 tarihli çeşmesi bulunurdu.

Arakiyeci Hacı Cafer Camii, esasında Kazasker (Divitçiler) Camii’nin yerine yapılır. Kazasker (Divitçiler) Camii’nin mescidini ise Muallimzade Kazasker Ahmet Efendi yaptırır. Kendisi, 1505'te Bursa'da dünyaya gelir ve tahsilini tamamlamasının ardından birçok medresede ders okutur. Öte yandan 1551'de Rodos Sultanisi müderrisi, 1567'de ise Anadolu ve aynı yılın haziranında da Rumeli Kazaskeri unvanlarını alır. 1572’de ise artık emekli olur ve Temmuz 1572'de vefat eder.

Bugün Muallimzade Kazasker Ahmet Efendi tarafından yaptırılan Kazasker (Divitçiler) Camii yerine Arakiyeci Hacı Cafer Camii bulunmaktadır. İlkin yalnızca bir mescit olarak yapılan bu mukaddes ibadethane, inşasından 68 yıl sonra yenilenir. Ardından 1760’ta Sultan III. Mustafa devrinde yapıya minber de eklenerek camiye çevrilir. Daha sonraki yıllarda geçirdiği onarım ve restorasyon çalışmalarıyla günümüz haline ulaşan ibadethane, halk arasında halen Divitçiler Camii olarak bilinmektedir.

Kazasker (Divitçiler) CamiiKazasker (Divitçiler) CamiiKazasker (Divitçiler) Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler