Kavas Ahmet Ağa Çeşmesi

Kavas Ahmet Ağa Çeşmesi

Kavas Ahmet Ağa Çeşmesi

Kavas Ahmet Ağa Çeşmesi, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki yoğun nüfuslu ilçelerden Üsküdar’da, sahile yakın konuma sahip Çengelköy İskele Meydanı’ndadır.

Osmanlı Devleti'nde çeşme vakfetmek, kamusal fayda gözetilerek yapılan önemli geleneklerden biriydi. Devlet ve askeri açıdan önemli görevlere sahip olmayanlar tarafından cami, medrese gibi daha büyük yapılar yerine çeşme gibi nispeten daha düşük maliyetli eserler yaptırılabiliyordu. Bu türdeki çeşmelerden biri olan Kavas Ahmet Ağa Çeşmesi, Üsküdar’daki ilgi çekici Osmanlı kamusal yapıları arasındadır.

Mimari açıdan bakıldığında çeşme, geniş saçağı ve kubbe biçimli ilginç görünümü ile dikkat çeker. 1854’te kesme taştan yapılmış olan Osmanlı çeşmesi, oturma gruplarının bulunduğu bir alanda yer alır ve kareye yakın planlıdır. Dört yüzünde de birer ayna taşı ve musluk mevcuttur. Teknesi bulunmayan çeşmenin, tekne yerine musluklardan akan suyun tahliyesi için çeşmenin etrafını dolanan bir kanalı mevcuttur.

Oldukça iyi durumda olan Kavas Ahmet Ağa Çeşmesi’nin kitabesindeki yazılar net bir şekilde görülebilir. Kitabede yaptıranın adı, kısa hayat öyküsü, çeşmenin detayları, maliyeti ve yapım tarihinden bahsedilir.

Kavas Ahmet Ağa ÇeşmesiKavas Ahmet Ağa ÇeşmesiKavas Ahmet Ağa Çeşmesi

Yorumlar

 • vlknckcc
  23.12.2022 11:33

  Çok güzel ve çok ilginç bir çeşme.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler