Karaköy Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Karaköy Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

12.01.2024 07:25


İstanbul’un Avrupa Yakasındaki tarihi ilçelerden Beyoğlu’nun Karaköy semtinde yer alan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, şehirdeki bilinen en eski Ermeni kilisesi oluşuyla ünlü. 14’üncü yüzyılda Ermeni bir tüccar tarafından satın alınan arsa üzerine yapıldığı kaydedilen kilise, asırlar boyu ayakta kaldıktan sonra 1731’de yanmıştır. 


Aynı noktada yeniden yaptırılan dini yapının 40 yıl kadar sonrasında tekrar yanması ve nihai olarak da 1799’da yeni yüzüyle açılışı gerçekleştirilir. İki küçük şapelin ana yapıyla birlikte olması inşanın öne çıkan özelliğidir. Bu üç farklı bölüm, 1888’de kemerler açılmak suretiyle birleştirilmiştir. 


Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde varlığını sürdüren Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, 20’nci yüzyılda istimlak edilme, alan olarak küçültülme ve kubbeli tarzda yeniden inşa edilerek ibadete açılma süreçlerine tanıklık eder. 1966’dan beri ibadete açıktır. 


Duvarlarındaki değerli yazıtlar dikkat çeker. Sade bir iç mekana sahiptir. İstanbul’da klasik Ermeni mimarisi adına var olan tek örnek olarak gösterilir. Avlusunda az sayıda mezar göze çarpar, ayrıca yanı başında 1870’li yıllara uzanan tarihi ile eski bir okul binası vardır. 


Karaköy Surp Krikor Lusavoriç KilisesiKaraköy Surp Krikor Lusavoriç KilisesiKaraköy Surp Krikor Lusavoriç KilisesiKaraköy Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler