Karaköy Palas

Karaköy Palas

Karaköy Palas

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilk yıllarına şehirdeki en yeni ve dikkat çekici binalardan biri olarak kabul edilen Karaköy Palas, 1920’de inşası tamamlanmış, şehrin yakın tarihine tanıklık etmiş yapılardandır. Karaköy Palas’ın inşası her ne kadar 1920 yılında bitse de aslında yapımına 1910’lu yılların ikinci yarısında başlanır. İstanbul’da doğup büyüyen Giulio Mongeri’nin mimarlığını üstlendiği yapının asimetrik tasarımı ise simetri hastalarını bile estetik görünümüyle cezbedecek cinstendir. Peki, neden asimetriktir burası? Gelin anlatalım… Karaköy Palas yapılmaya başlandığında, buranın birden fazla şirket tarafından kullanımına izin verilmiştir. Cephe düzenini önemli düzeyde etkileyen bu faktör, mimari açıdan alışılmışın dışında bir eserin ortaya çıkmasını da haliyle beraberinde getirmiştir. Bu arada yapının içerisindeki pencerelerin birinin yanında mimarın sanatsal bir tabloya son dokunuşu andıran imzası da göz kamaştırıcıdır. Günümüzde özel bir bankanın şubesi olarak kullanılmakta olan Karaköy Palas, Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’na işaret eden sofistike yapılar arasında yer alır. Oldukça titiz bir çalışmanın ürünü olarak karşımıza çıkan yapı bir hayli çarpıcıdır. Yapının birden fazla girişi vardır. Mimari eleman olarak kemerlerin yoğun kullanımı, üçüncü katta dışa taşan soldaki balkonu ve cephenin genelinde görülebilen motifleri diğer öne çıkan ayrıntıları arasında gösterilebilir.

Karaköy PalasKaraköy PalasKaraköy PalasKaraköy Palas

Yorumlar

 • muratty
  26.08.2022 06:52

  Çok güzel bir mimariye sahip. Osmanlı son doneminde fransız bir mimar tarafından yapılmıştır. Bankacılık alanında önemli bir yeri var. Türkiye'deki ilk bankalar bu civarda hizmet vermiş.

 • Kerim AZ
  25.08.2021 21:03

  Karaköy’ün en özel yapısı diyebiliriz. Ayeıca meydanı sürekli gözlüyor gibi😊

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:48

  Çok güzel mimariye sahip estetik bir yer😍

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler