Karabaş Mustafa Ağa Camii - GeziBilen

Karabaş Mustafa Ağa Camii

Karabaş Mustafa Ağa Camii

İstanbul’un dört bir yanında inşa edilmiş Osmanlı camilerinin çoğu günümüze ulaşmış durumdadır. Üstelik önemli kısmı oldukça merkezi lokasyonlar veya transit geçiş noktalarında yer alır. Bu özellikteki yapılardan biri olan Karabaş Mustafa Ağa Camii, Beyoğlu ilçesinin en çok bilinen semtlerinden Tophane’de konumlanır.

Karabaş Mustafa Ağa Camii, bulunduğu bölgedeki ilk camilerdendir. Yapım tarihi net olarak bilinmemekle birlikte 16’ncı yüzyıl eseri olduğu açıktır. Harem ağası olarak da bilinen Babüssaade Ağası Karabaş Mustafa Bin Korkut Bey tarafından yaptırılan ibadethane, tarihi boyunca pek çok onarımdan geçirilir. Son olarak 1957’de yıktırılıp aslına yakın bir mimari ekseninde yeniden inşa edilir.

Kot farkından dolayı merdivenle avlusuna girilen hafif tepelik bir yerde konumlanan Karabaş Mustafa Ağa Camii’nin hemen yanında semt parkı yer alır. Bir tarafı Boğazkesen Caddesi’ne ve caddenin başındaki Tophane-i Amire’ye, bir tarafı ise Mimar Sinan’ın en güzel eserlerinden Kılıç Ali Paşa Cami’ne bakan ibadethane, günümüzde Tophane’de yaşayanlar tarafından oldukça aktif bir şekilde kullanılır. Cemaati bol olan cami 295 metrekarelik bir arazi üzerinde yer alır ve nispeten modern bir mimariye sahiptir.

Taş ve tuğla odaklı çıkılan kare planlı camide çatı kısmı ise ahşaptan yapılmıştır. Küçük iç mekanında sadeliğin ön plana çıktığı Karabaş Mustafa Ağa Camii’nin yalnızca mihrap kısmı süsleme barındırır. Tek minareye sahip olan yapı, küçük avlusundaki dikdörtgen planlı bir şadırvana da sahiptir.

Karabaş Mustafa Ağa CamiiKarabaş Mustafa Ağa CamiiKarabaş Mustafa Ağa Camii

Yorumlar

 • beraattglr
  13.01.2023 13:57

  Osmanlinin en eski semtlerinden olan tophanede mutevazi ufak bir tipik osmanli camisi

 • ftherdincc
  04.01.2023 08:27

  Harika konumda , orta büyüklükte ferah ve klasik osmanlı mimarisiyle inşaa edilmiş harika bir camii

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota