Kapıağası (Haramidere) Köprüsü

Kapıağası (Haramidere) Köprüsü

Kapıağası (Haramidere) Köprüsü

İstanbul’un dört bir yanındaki Osmanlı Devleti yapılarının bazıları zamanla yaşam alanlarının uzağında kalmıştır. Bu durum iki yönüyle etki gösterir. İlki, yaşam alanı dışında kaldığından kullanılmadıkları için daha az hasar görmüş olmaları, ikincisi ise yıllar boyu işlevsiz şekilde bir nevi kaderine terk edilme durumları…

Yaşam alanın dışında kalan yapıların biri de İstanbul-Edirne arasındaki E5 Karayolu’nun Haramidere mevkiinde görülebilen Kapıağası (Haramidere) Köprüsü’dür. Büyükçekmece ve Küçükçekmece gölleri arasında yer alan köprü, aslen Osmanlı’nın en önemli mimarı Mimar Sinan’ın bir eseridir. Belirli zamanlarda restorasyon gördüğü de kayıtlarda geçen bilgiler arasındadır.

Eskiden altından sular geçen köprü, günümüzde sadece görsel bir obje durumundadır. Öte yandan taşıdığı ayrıntılar baz alındığında meraklıları tarafından yakınına gidilmeden durulamayacak bir eserdir. Geçen zaman içerisinde kitabesi günümüze ulaşmayan köprünün bu nedenle yapım tarihi ve yaptıranın bilgileri kesin olarak mevcut değildir. Bununla birlikte Mimar Sinan eseri olduğu için 16’ncı yüzyılda inşa edildiği kesindir.

Kapıağası (Haramidere) Köprüsü nispeten küçük boyutlara sahiptir. Yaklaşık 6,5 metre genişlik ve 75 metre uzunluk ölçülerindeki köprü, üç büyük gözü, ayakları ve taş işçiliği ile dikkat çeker.

Kapıağası (Haramidere) KöprüsüKapıağası (Haramidere) KöprüsüKapıağası (Haramidere) KöprüsüKapıağası (Haramidere) Köprüsü

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 09:35

  Kapı Ağası Köprüsü olarak da adlandırılan bu köprü eski İstanbul-Rumeli kervan yolu üzerinde, Küçük ve Büyükçekmece gölleri arasında bulunmaktadır.

 • ezgicam
  07.07.2022 07:28

  Yüzyıllara meydan okumuş Kanuni Sultan Süleyman dönemine dayanan bu köprü Yakup ağa tarafından yaptırılmış.

 • WGuNnAO5
  30.07.2022 08:28

  Navigasyon nasıl çalışıyor acaba.. Haritaya dokunuyorum açılmıyor

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler