Kamera Müzesi - GeziBilen

Kamera Müzesi

Kamera Müzesi

Kamera Müzesi, İstanbul Bakırköy’de İncirli semti, Osmaniye Mahallesi’nde konumlanır. Müzeye ilk ismini veren Hilmi Nakipoğlu, 1948 yılında doğar ve 6’ya 6 ile 6’ya 9 ölçülerindeki filmlerle siyah-beyaz fotoğraflar basarak kariyerine başlar.

Fotoğrafları bir hayli seven iş insanı Hilmi Nakipoğlu, 1960’larda, henüz Özel İstanbul Koleji’nde okurken bir fotoğraf kulübü kurar ve okuldaki tüm aktiviteleri fotoğraflamaya başlar. Kendisi ayrıca resim, müzik, tiyatro ve şiir ile de uğraşıp, hemen her sanat dalına karşı ilgi duyar.

1970’li yıllara gelindiğindeyse Hilmi Bey artık fotoğraf alanındaki ilgisini koleksiyonculuğa çevirir. 1997 yılında ise zihinsel engelli çocuklar için bir okul kurar ve koleksiyonunun herkesçe görülmesi gerektiğine karar verir. Böylelikle filizlenen fikir ivedilikle hayata geçirilir ve okulun dördüncü katında Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf makineleri müzesini açar.

Günümüzde halen ilk kurulduğu yerde faaliyet gösteren müze, artık Kamera Müzesi ismiyle fotoğraf ve kamera meraklılarına hizmet verir. Siyah beyaz nostaljisinin en güzel örneklerini sergileyen müze koleksiyonu ise her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Kamera MüzesiKamera MüzesiKamera MüzesiKamera Müzesi

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 07:14

  Bi çok harika koleksiyona sahip bu müze kesinlikle gidilmeye değer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota