Kağıthane Açık Hava Müzesi

Kağıthane Açık Hava Müzesi

22.02.2021 00:18


İstanbul’un Kağıthane ilçesi sınırları içerisinde bulunan Açık Hava Müzesi, toplamda 141 parça tarihi eseri bünyesinde barındırıyor. Tam 80 envanter belgesine kayıtlı bu tarihi eserler İstanbul’un kültür ve tarihi geçmişine de adeta ışık tutuyor. Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait olan ve Kağıthane Açık Hava Müzesi’nde sergilenen tarihi eserlerin her biri de farklı dönemlerin bilinmezliklerini günışığına çıkarıyor.

Peyzaj ve tarihi eserlerin düzenlenmesi ile sınırlandırılması Kağıthane Belediyesi öncülüğünde başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olması, Açık Hava Müzesi’nin her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçi tarafından ilgi görmesini sağlıyor. Kültür Bakanlığı’nın 2007 Mart’ta tescil ederek İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü Envanteri’ne kaydettiği bilgisini de not düşmekte fayda var.

Birbirinden güzel tarihi saraylara ait sütunlardan, çeşme kitabeleri ve yapı parçalarına; mezar taşları, mezar kapakları ve Sadabad çağlayanlarına ait mermer kaskadlardan üzerinde tarih bilgisi yazılı olan nişan taşlarına kadar sayısız paha biçilemez eserin olduğu Kağıthane Açık Hava Müzesi, bölgedeki tarih bilincine de büyük ölçüde katkıda bulunmuştur.

Kağıthane Belediyesi ana binasının karşısındaki parkta konumlanan Kağıthane Açık Hava Müzesi’nde sergilenemeyecek kadar küçük olan parçalar ise Belediye Binası Ana Girişi’ndeki camekanlarda yer alıyor. İlçe geçmişi ve tarihi dokusunun adeta somut bir şekilde hayata geçirildiği bir proje olan Kağıthane Açık Hava Müzesi, 600 yıllık Osmanlı saltanatının da en güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en gözde şehirlerinden biri olan İstanbul’un kültürel ve tarihi özelliklerini en güzel şekilde yansıtan yerlerden biri olan Kağıthane Açık Hava Müzesi’ni herkes ücretsiz bir şekilde gezebilir. 

Kağıthane Açık Hava MüzesiKağıthane Açık Hava MüzesiKağıthane Açık Hava MüzesiKağıthane Açık Hava Müzesi

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 11:22

  Kağıthane Belediye Başkanlığı binasının hemen yanında yer alan açık hava müzesinde Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait bu eserler sergilenmektedir.

 • vlknckcc
  23.12.2022 11:39

  Açık hava müzesinde alandan çıkan çeşitli arkeolojik buluntular sergilenmesi mevcut. Çeşitli dönemlere ait mezar taşları örneklerini inceleyebilirsiniz.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:32

  Yol kenarında kalan sakin sessiz bir park

 • gunessygz
  22.03.2023 10:00

  Sakin ve Sessiz bir park

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler