Kadiri Tekkesi

Kadiri Tekkesi

Kadiri Tekkesi

İstanbul’un Tophane’den Cihangir semtine çıkan Kadiriler Yokuşu üzerinde bulunan Kadiri Tekkesi, Kadiri Asitanesi olarak da bilinir. Yapı esasında yalnızca tekkeden meydana gelmez. Cami ve tekke olarak iki ana bölüm halindedir. Tekkeyle bir arada bulunan caminin ismi ise Hacı Piri Camii’dir.

1630 yılında kurulan Kadiriler Tekkesi ile aynı yıllarda inşa edilen Hacı Piri Camii, yüzyıllar boyunca oldukça aktif olarak faaliyet gösterir. İlkin bir hayli geniş bir arazi üzerine kurulu olan tekke ile cami, 1765 yılı yangınında harap olur. Bunun üzerine yeniden yapılır lakin bu sefer de tarih kayıtlarına 1823 Büyük Tophane Yangını olarak geçen ve yüzlerce yapının yok olmasına neden olan büyük felakette harap olur. Ancak II. Mahmut, tekke ile caminin kullanılabilecek kısımlarını tamir ettirip; tamamı harap olan bölümlerini yeni baştan yaptırır. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte kapatılan tekke ve zaviyelerin ardından tekkesi kapanmış olsa da cami aktif bir şekilde kullanılmaya devam eder.

Fakat yapı yazık ki 1997 yılında yapı bir büyük yangın daha atlatır. Bu öyle bir yangındır ki geriye yalnızca minare ayakta kalır. Bunun üzerine yakın zaman önce yapı yeniden restore edilir.

Tamamlanan çalışmalar neticesinde cami 4 Ocak 2019’da yeniden ibadete açılır. Tekke ise aktif olarak kullanılmamakla birlikte ziyarete açıktır.

Kadiri TekkesiKadiri TekkesiKadiri TekkesiKadiri Tekkesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler