Kaba Halil Paşa Medresesi

Kaba Halil Paşa Medresesi

Kaba Halil Paşa Medresesi

İstanbul’un tarihle iç içe ilçesi Fatih’in Karagümrük semtinde bulunan Kaba Halil Medresesi, bölgedeki önemli bir Osmanlı eseridir ve iki yoğun caddenin kesiştiği noktada yer alır. Medrese, Osmanlı Kadısı El Haç Halil Efendi tarafından 1754-1767 yılları arasında yaptırılır. Döneminin önde gelen devlet adamlarından El Haç Halil Efendi’nin mezarı da yaptırdığı medresenin yanındaki hazirede yani mezarlıkta bulunur. 250 yıllık geçmişe sahip olan medreseye geniş avlusundan geçilerek girilir. Kare şeklindeki dershane ve öğrencilerin konakladığı küçük odalardan -ki literatürde bu odalar hücre olarak bilinir- meydana gelir… Klasik bir mimariye sahip olmakla birlikte İstanbul’da bağımsız inşa edilmiş medreselerden biri olan Kaba Halil Paşa Medresesi, Osmanlı’nın klasik medrese kültürüne uygun bir mimariye sahiptir. Yapının avlunun kapısı oldukça dikkat çekicidir. Az sayıdaki merdivenin çıkılmasıyla ulaşılan avluda karşılaşılan aydınlık hücrelerin birbirinden farklı büyüklerde olduğu görülür… Geçtiğimiz yıllarda harabe halinde olan Kaba Halil Paşa Medresesi, kamusal çabalarla restore edilerek ihya edilmiştir.

Kaba Halil Paşa MedresesiKaba Halil Paşa MedresesiKaba Halil Paşa Medresesi

Yorumlar

 • beraattglr
  13.01.2023 14:39

  Avlu kapısı oldukça etkileyicidir. Bu kapı diğer yöndeki Kimyager sokağına açılmaktadır. Medrese dikdörtgen bir avlu etrafına inşa edilmiştir.

 • caliskanahmt
  02.03.2023 11:09

  1965 li yıllardı,burada yan yana dört oda diyelim vardi,düşük gelirli dört aile yaşardı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler