İtfaiye Müzesi

İtfaiye Müzesi

22.02.2021 00:18


İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu’nda 18’inci yüzyılda yangınlara müdahale amacıyla kurulmuş olan itfaiye teşkilatının tarihine ışık tutan kapsamlı bir müzedir. İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Yıldız Mahallesi’nde konumlanan müzede yaklaşık 400 yıl öncesinden itibaren çok sayıda obje, malzeme ve alet sergilenir.

Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen İtfaiye Müzesi’ndeki 1714 tarihli Çardaklı Tulumba, sonraki yıllardaki arabalı tulumbalar, buharlı tulumbalar öne çıkar. Ayrıca deriden yapılma kovalardan bez sarnıçlara kadar oldukça karakteristik ekipmanlar da görülebilir.

Son derece ilginç objelerin, geneli itibarıyla duvarlara asılı halde sergilendiği müzede birçok canlandırma vardır. Küçük bölgelerden sorumlu itfaiyecilerin giydiği giysiler, yangın baltaları ve kullandıkları çeşitli ekipmanlarla birlikte görülmesi gerekenler arasındadır.

Kısa sürede gezilebilen, sistematik ve modern işleyişe sahip müzedeki tablolar ise daha yakın tarihlere işaret eder. İstanbul İtfaiyesi tarafından müdahale edilen bazı yangınlardan fotoğrafların da sergilendiği müze, hafta içi her gün 09.00-16.00 saatleri arasında gezilebilir.

İtfaiye Müzesiİtfaiye Müzesiİtfaiye Müzesiİtfaiye Müzesi

Yorumlar

 • acelyaabasar
  27.09.2022 15:06

  Yangın; hayatımız her anında olan bir durum. İnsanlarımız, yangın hakkında bilinçlenmeli. Müze; geçmişten günümüze kgelen itfaiyeciliğe ışık tutuyor.

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:47

  Türk itfaiyeciliği tarihi çok güzel bir şekilde yansıtılmış ve içerde de yok denecek kadar az kişi var rahat bir gezi oluyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler