İtfaiye Müzesi - GeziBilen

İtfaiye Müzesi

İtfaiye Müzesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu’nda 18’inci yüzyılda yangınlara müdahale amacıyla kurulmuş olan itfaiye teşkilatının tarihine ışık tutan kapsamlı bir müzedir. İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Yıldız Mahallesi’nde konumlanan müzede yaklaşık 400 yıl öncesinden itibaren çok sayıda obje, malzeme ve alet sergilenir.

Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen İtfaiye Müzesi’ndeki 1714 tarihli Çardaklı Tulumba, sonraki yıllardaki arabalı tulumbalar, buharlı tulumbalar öne çıkar. Ayrıca deriden yapılma kovalardan bez sarnıçlara kadar oldukça karakteristik ekipmanlar da görülebilir.

Son derece ilginç objelerin, geneli itibarıyla duvarlara asılı halde sergilendiği müzede birçok canlandırma vardır. Küçük bölgelerden sorumlu itfaiyecilerin giydiği giysiler, yangın baltaları ve kullandıkları çeşitli ekipmanlarla birlikte görülmesi gerekenler arasındadır.

Kısa sürede gezilebilen, sistematik ve modern işleyişe sahip müzedeki tablolar ise daha yakın tarihlere işaret eder. İstanbul İtfaiyesi tarafından müdahale edilen bazı yangınlardan fotoğrafların da sergilendiği müze, hafta içi her gün 09.00-16.00 saatleri arasında gezilebilir.

İtfaiye Müzesiİtfaiye Müzesiİtfaiye Müzesiİtfaiye Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota