İstanbul Surları - Topkapı

İstanbul Surları - Topkapı

22.02.2021 00:18


Zamanında Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul, o dönemlerde yaklaşık 20 kilometreyi bulan surlarla çevriliydi. Bu savunma hattı, şehri 413 ile 1453 yılları arasındaki sayısız fetih girişiminden korur. Şehrin tarihi yarımadasına yayılan söz konusu Bizans kalıntıları kara, deniz ve Haliç olmak üzere üç bölümde incelenir; hattın yaklaşık 6,5 kilometresi kara surları şeklindedir. Diğer surlar ise Haliç ve Marmara Denizi kıyıları boyunca uzanarak şehrin denizden yapılacak saldırılara karşı savunmasını esas alan yapıdadır. Karadaki surlar, İstanbul’un birçok noktasında kısmen ya da önemli düzeyde bugün hala ayaktadır ve çoğu Bizans döneminde yapılmış kapıları ile dikkat çeker. Ticaret, askeri ya da rutin nedenlerle kara surlarının iç kesimi ve dışarısı arasındaki geçişler surlara açılan kapılar vasıtasıyla sağlanırdı. İstanbul’un 1453’te Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesinden önce surlarda 45 adet kapı bulunduğu bilinir. Fetih sonrası çoğu kapatılan kapılardan günümüzde 11 adedi açık ve ziyaret edilebilir durumdadır. Bu kapılardan biri de Topkapı’dır. İstanbul’un Fatih ilçesinde birbirine paralel uzanan, Vatan ve Millet caddelerini kesen surların ortasında konumlanır Topkapı… Aynı zamanda 4’üncü ve 5’inci askeri kapının arasındadır yer aldığından bir kamu kapısıdır. Haliyle insanlar buradan rutin işler ve ticari konular için giriş-çıkış yapardı. Topkapı, İstanbul’un fethinde yerle bir olmuştu. Sonrasında baştan yaptırılması gerekti. Yeniden yapılırken de kapıya fetih esnasındaki çatışmalarda kullanılan birkaç top güllesi yerleştirilir. İsmini de tam olarak buradan alır. Kapının sağında 1453 Mayıs’ındaki fethi anlatan bir de kitabe de göze çarpan ögeler arasındadır. İstanbul kuşatması sırasında surların en zayıf kısmı bugünkü Topkapı’nın olduğu yerdi. Bu nedenle de bu kısmında oldukça yoğun çarpışmalar yaşanır. Haliyle Topkapı da bulunduğu alan itibarıyla en çok manevi önemiyle dikkat çeken bir yer halini alır.
İstanbul Surları - Topkapıİstanbul Surları - Topkapıİstanbul Surları - Topkapıİstanbul Surları - Topkapı

Yorumlar

 • acelyaabasar
  26.10.2022 10:47

  Topkapı sarayına girdiğiniz zaman iyi ve uzun vakit geçire bilirsiniz tam bir tarih destanı

 • 7rH3aaxM
  12.06.2023 08:44

  Çocukluk dönemin de ve Topkapı şehir parkında görev yaparken surları çok gezerdim halen değişik bir şey çıkardı evsizler gedikler de yatardı şarapcı tabir edilen misafirlerimiz özel yerler kazar masaları kurardı hep şaşırtıcı bir şey olurdu

 • lokman91
  28.10.2023 19:33

  Topkapı mahallesi benim doğup büyüdüğüm bir mahalle burası benim kendi görüşümle Fatih'in merkezidir

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler