İstanbul Radyoevi

İstanbul Radyoevi

10.06.2021 08:09


İstanbul Şişli ilçesi, Harbiye semtinde yer alan İstanbul Radyoevi; ilk programlı radyo yayınına 6 Mayıs 1927’de başlayan İstanbul Radyosu’nun stüdyo ihtiyacını karşılamak amacıyla 1945 yılında inşa edilir.

Yapının mimarının seçilmesi amacıyla öncelikle bir proje yarışması düzenlenir. Yarışmada Doğan Erginbaş, Ömer Güney ve İsmail Utkular'ın ortak projesi seçilir. Böylelikle Kasım 1945 yılında radyoevinin temelleri atılır ve bugünkü haliyle inşasına başlanır.

Bodrum artı dört katlı olan ve inşasından bu yana günümüzde dahi radyoevi olarak kullanılan İstanbul Radyoevi, 19 Kasım 1949’da dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün açılışını yaptığı tören ile hizmet vermeye başlar.

Harbiye semtindeki Cumhuriyet Caddesi üzerinde konumlanan İstanbul Radyoevi, yalnızca Harbiye’nin değil, Şişli ve Beyoğlu ilçelerinin de simge yapıları arasında gösterilir. Bugün hala oldukça iyi durumda olan binanın elektrik beslemesini sağlamak üzere transformatör merkezi, ısıtma ve havalandırma tesisleri, ana tevzi tablosu, depolar ve atölyeler bulunur.

Yapının zemin ile birinci katı stüdyolara; plak ve film alma üniteleri ile program servis bürolarına ayrılmış durumdadır. Öte yandan yapının diğer katlarında ise ana kumanda ile kontrol daireleri, bunların yanı sıra teknik ve idari servis büroları bulunur.

Son olarak belirtelim ki İstanbul Radyoevi’nde toplam 5 bin 30 metreküp hacminde, 100 kişilik büyük senfonik orkestralara dahi yetecek kadar elverişli teknik olanaklar bulunmakta ve toplamda 13 aktif stüdyo yer almaktadır. 

İstanbul Radyoeviİstanbul Radyoeviİstanbul Radyoeviİstanbul Radyoevi

Yorumlar

 • cannalii
  08.02.2023 12:13

  İstanbul Radyoevi, 6 Mayıs 1927'de ilk programlı radyo yayınına başlamış olan TRT İstanbul Radyosu'nun stüdyo ihtiyacını karşılamak için 1945'te inşa edilen binadır

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler