İstanbul Radyoevi - GeziBilen

İstanbul Radyoevi

İstanbul Radyoevi

İstanbul Şişli ilçesi, Harbiye semtinde yer alan İstanbul Radyoevi; ilk programlı radyo yayınına 6 Mayıs 1927’de başlayan İstanbul Radyosu’nun stüdyo ihtiyacını karşılamak amacıyla 1945 yılında inşa edilir.

Yapının mimarının seçilmesi amacıyla öncelikle bir proje yarışması düzenlenir. Yarışmada Doğan Erginbaş, Ömer Güney ve İsmail Utkular'ın ortak projesi seçilir. Böylelikle Kasım 1945 yılında radyoevinin temelleri atılır ve bugünkü haliyle inşasına başlanır.

Bodrum artı dört katlı olan ve inşasından bu yana günümüzde dahi radyoevi olarak kullanılan İstanbul Radyoevi, 19 Kasım 1949’da dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün açılışını yaptığı tören ile hizmet vermeye başlar.

Harbiye semtindeki Cumhuriyet Caddesi üzerinde konumlanan İstanbul Radyoevi, yalnızca Harbiye’nin değil, Şişli ve Beyoğlu ilçelerinin de simge yapıları arasında gösterilir. Bugün hala oldukça iyi durumda olan binanın elektrik beslemesini sağlamak üzere transformatör merkezi, ısıtma ve havalandırma tesisleri, ana tevzi tablosu, depolar ve atölyeler bulunur.

Yapının zemin ile birinci katı stüdyolara; plak ve film alma üniteleri ile program servis bürolarına ayrılmış durumdadır. Öte yandan yapının diğer katlarında ise ana kumanda ile kontrol daireleri, bunların yanı sıra teknik ve idari servis büroları bulunur.

Son olarak belirtelim ki İstanbul Radyoevi’nde toplam 5 bin 30 metreküp hacminde, 100 kişilik büyük senfonik orkestralara dahi yetecek kadar elverişli teknik olanaklar bulunmakta ve toplamda 13 aktif stüdyo yer almaktadır. 

İstanbul Radyoeviİstanbul Radyoeviİstanbul Radyoeviİstanbul Radyoevi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota