İstanbul Belçika Konsolosluğu

İstanbul Belçika Konsolosluğu

İstanbul Belçika Konsolosluğu

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki ünlü Sıraselviler Caddesi üzerinde Belçika Konsolosluğu, 100 yılı aşkın zamandır iki ülke arasındaki ilişkilerin deyim yerindeyse merkezini oluşturur. 1800’lü yılların ortalarından itibaren Türkiye’de konsolosluk açan ülke, uzun yıllar oldukça küçük bir apartman dairesinde faaliyetlerini sürdürdükten sonra 1900’de bugünkü binasına taşınmıştır.

Kepetzis Konağı olarak anılan yapının daha da genişletilmesi ile oluşturulan İstanbul Belçika Konsolosluğu binası, üç katlı bir yapıdır. Neo-klasik tarzdaki mimarisi ile dikkat çeken binanın, yüksek demir parmaklıkların arkasındaki cephelerinde süslemeler öne çıkar. Katlar arasındaki süslemeli tırabzanları, sütunlu girişi, İyon tarzındaki kolonları, ilk iki kat arasındaki üçgen şekilli alınlığı ve genel mimarisi ile şık bir bina olan konsolosluk, ülkenin simgesi olan aslan, üzerindeki “I’Union fait la Force” yani, “Birlikte Güçlüyüz” ibaresi ile Leo Belgicus denen figür de sofistike yapının göze çarpan kısımları arasındadır.

Bir asırdan uzun zamandır aynı yerde gururla yükselen konsolosluk binası, vize işlemler başta olmak üzere birçok hizmet ekseninde Sıraselviler Caddesi, 39 numarada ziyaretçilerini ağırlıyor. Vize işlemler hafta içi 09.00-15.00 saatleri arasında yapılırken diğer işlemler konsolosluğun açık olduğu 16.30’a kadar gerçekleştirilebilir.

İstanbul Belçika Konsolosluğuİstanbul Belçika Konsolosluğu

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:21

  Eşsiz tasırmda bir konsolosluk

 • muratty
  30.12.2022 14:13

  Görüntüsü efsana sanki 1900 lü yıllardayız.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler