İngiliz Mezarlığı

İngiliz Mezarlığı

31.05.2021 17:47


İstanbul’da bulunan meşhur İngiliz Mezarlığı, Haydarpaşa Garı’nda oldukça yakındır. Anadolu yakasında yer alan mezarlık, esasen Kırım Savaşı’nda yaşamlarını yitiren İngiliz askerler için yaptırılır. Bazı kaynaklarda Haydarpaşa Mezarlığı olarak da geçebilir. Buranın mülki hakları İngiltere Başkonsolosluğu’na aittir. İngiliz Mezarlığı’nın arka bölümünde Karaca Ahmet Mezarlığı yer alır. Buranın da bir Türk mezarlığı olduğu bilinir. Ayrıca Macarların özgürlük kahramanlarından olan R. Guyon’un mezarı Kırım Savaşı anıtına yakındır. Kendisi uzun yıllar Osmanlı ordusunda görev yapar. Macaristan hükümeti mezarını 1956 senesinde yaptırır. Anıt ise 1998 senesinde başarılı bir şekilde restore edilir. Guyon’un bir büstü de ayrıca İstanbul Savaş Tarihi Müzesi’nde yer alır.

Haydarpaşa İngiliz Mezarlığı, Kadıköy ile Üsküdar bölgelerinin arasındadır. İngiliz askerleri için tarihi bir kabristan niteliğindeki bu özel mekan, ilk yıllarda askeri hastane ile yan yanadır Askeri hastane o dönemde İngilizlerin hizmetindedir. Kırım’da yaşamlarını yitiren askerlerin haricinde her iki dünya savaşında da farklı nedenlerden dolayı ölen asker ve siviller için de yer ayrılır. Kırım Savaşı’nda yaralanan askerler buradaki askeri hastaneye getirilir ve ölenler doğrudan buraya gömülür. Askeri hastane Florence Nightingale tarafından oluşturulur.

Ölen İngiliz askerlerine ait mezarların aslında oldukça küçük bir bölümü bugüne dek gelmeyi başarır. İngiliz Mezarlığı’nın olduğu arsa, Kanuni’nin şahsi arsasıdır. Arsa alınan bir kararla 1855’te İngiliz hükümetine bağışlar. Mezarlık, birbirinden bağımsız olan iki ayrı arsada kurulur. Diğer arsa deniz kıyısına oldukça yakın bir konumdadır. Birleşik Krallık kraliçesi olan Victoria 1857 senesinde buraya bir anıt dikilmesini sağlar. 28 metre boyundaki anıt Haydarpaşa semtinde, çok sayıda noktadan rahatlıkla görülebilir. Mezarlığın içinde toplamda 700 civarında sivil için yer ayrılır.

İngiliz Mezarlığıİngiliz Mezarlığıİngiliz Mezarlığıİngiliz Mezarlığı

Yorumlar

 • acelyaabasar
  27.09.2022 14:27

  Eski askeri hastane şimdiki Abdülhamit eğitim ve araştırma hastanesi arkasında hiç bilinmedik bir mekan ingiliz mezarlığı. Bakımlı bir yer. 1854 kırım savaşında hayatını kaybeden ingiliz askerlerinin defnedildiği ingilizler tarafından satın alınmış bir mezarlık alanı.

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:44

  Kırım savaşı sırasında hayatını kaybeden İngiliz askerler için tasis edilmiş mezarlıktır

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler