III. Mustafa Türbesi - GeziBilen

III. Mustafa Türbesi

III. Mustafa Türbesi

III. Mustafa Türbesi, İstanbul içindeki Laleli Külliyesi’nde yer alır. III. Mustafa, III. Selim’in babası ve Sultan III. Ahmed’in oğludur. Osmanlı padişahlarının önemli bir çoğunluğu gibi kendisi de hayır yapmayı sever. Sıfırdan yaptırdığı eserlerin haricinde aynı zamanda hasra gören pek çok caminin de onarımını üstlenir. Buna rağmen doğrudan kendi adını taşıyan herhangi bir cami bulunmaz. Kendisi burada, babası olan III. Selim ile yan yana yatar. Bu nedenle türbe kendisinden ziyade daha çok III. Selim’in ismiyle anılır.

Tarihi türbe, batı mimari tarzını yansıtan ikinci sultan türbesi olarak öne çıkar. Bilindiği üzere bu konuda ilk verilecek ilk örnek Nuruosmaniye Türbesi’dir. Konum olarak Fatih ilçesindeki Ordu Caddesi üstünde yer alan III. Mustafa Camii, aynı zamanda Laleli Camii ile iç içedir. Dolayısıyla türbeyi ziyaret etmek adına bu camiden içeri giriş yapmanız gerekir. Han kısmının yanında yer alan türbe, 1759 senesinde dönemin başarılı mimarları arasında gösterilen Mehmed Tahir Ağa’ya yaptırılır. Bu isim, Mimar Sinan’dan sonra en üretken ve başarılı mimarlardan biri olarak gösterilir.

Türbe haricinde, külliyedeki diğer yapı toplulukları da III. Mustafa tarafından yapılır. Bu alanda III. Mustafa’nın haricinde III. Selim ve Fatma Sultan’a ait sandukalar da yer alır. Burada diğer yandan Kadem-i Şerif de yer alır. Bunun İstanbul içinde sadece dört yerde bulunduğu bilinir. Türbeyi ziyarete gelenler aynı zamanda görkemli bir külliyeyi de ziyaret etme şansı bulur. Bu külliye içinde türbenin dışında hamam, sebil, han gibi özel yapılar kendine yer bulur. Türbe çok uzun seneler boyunca kapalı kalır. Diğer türbeler yakın tarihte yavaş yavaş açılmaya başlamış olsa da III. Mustafa Türbesi’nin açılışı 12 Ocak 2010 tarihine kadar sarkar. 2007 senesinde burası için büyük bir restorasyon gerçekleştirilir.

III. Mustafa Türbesi III. Mustafa Türbesi III. Mustafa Türbesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:28

  Sultan III. Mustafa Türbesi, III. Mustafa’nın yaptırdığı Laleli Külliyesi'ndedir.

 • vlknckcc
  23.12.2022 11:36

  III. Mustafa hayattayken yaptırdığı laleli camii külliyesi içerisindedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota