Ihlamur Kasrı - GeziBilen

Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı

İstanbul’un efsane mekanlarından bir tanesi olan meşhur Ihlamur Kasrı, son derece etkileyicidir. Bu nedenle yerli ve yabancı ziyaretçilerin gezi listelerine ve programlarına her daim dahil edilir. Ihlamur Kasrı Nişantaşı ve Beşiktaş arasında konumlanır. Bir vadi içinde yer alan kasır, Abdülmecit döneminde bizzat kendisi tarafından yaptırılır. Kendisi o dönem Merasim Köşkü ve Maiyet Köşkü olarak iki ayrı kasır yaptırır. Ihlamur Kasrı olarak bilinen kasrın ilk adı Merasim Köşkü’dür. Oldukça yüksek bir subasmanın üstünde konumlanan bu özel kasır, tek katlıdır. Aynı zamanda dikdörtgen bir plana sahip olan Ihlamur Kasrı, tümüyle kesme taşlardan inşa edilir.

Maiyet Köşkü ile Ihlamur Kasrı arasında yakın bir mesafe bulunur. Maiyet Köşkü buraya kıyasla çok daha mütevazidir. Toplamda iki katlı olan bu köşkte dört oda bulunur. Yüksek bir konumda yer almasından dolayı epey ihtişamlı olan ve aynı zamanda gürültüden uzak kalabilen tarihi kasır, tam anlamıyla bir dinlenme alanıdır. Ihlamur Kasrı; Ihlamur Mahalli, Muhabet Bahçesi ile Hacı Hüseyin Bağı adında üç ayrı bölümden oluşur. Sultan III. Ahmet zamanında burası bir hasbahçeye dönüştürülür. 19’uncu yüzyılda Abdülmecit’in dikkatini fazlasıyla çekmeye başlar. Kendisi bölgeye sık sık dinlenmek amacıyla gelir. Hatta çok özel konuklarını burada ağırlamaya başlar. Bu konuklardan bir tanesi de Fransızların önemli şairi olan Lamartine’dir.

Abdülmecid günümüzde kasrın çevresinde olan diğer yapıları o yıllarda dahil eder. Ihlamur Kasrı zaman zaman “Ihlamur Kasırları” olarak da ifade edilir. Abdülmecit öldükten sonra Sultan Abdülaziz ve V. Mehmet Reşat da burayı aktif olarak kullanır. Zamanında Bulgar ve Sırp kralları dahi burada misafir edilir. Ihlamur Kasrı’nda mimari olarak barok tarzından izler göze çarpar. Kasra giriş yapmak ücretlidir.

Ihlamur KasrıIhlamur KasrıIhlamur KasrıIhlamur Kasrı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota