I. Abdülhamid Han Meydan Çeşmesi - GeziBilen

I. Abdülhamid Han Meydan Çeşmesi

I. Abdülhamid Han Meydan Çeşmesi

İstanbul Emirgan’daki Çınaraltı mevkiine bağlı Muvakkıthane Caddesi üzerinde yer alan ve Küplüce’den Beylerbeyi’ne inen sokaktan kolaylıkla ulaşılabilen I. Abdülhamid Han Meydan Çeşmesi, esasında Hamid-i Evvel Camii’nin de banisi olarak bilinen I. Abdülhamid tarafından yaptırılmıştır.

Ön yüzü tamamen mermerden olan bu göz alıcı çeşme toplamda dört gömme sütun ile üç ayrı bölümden oluşuyor. Her üç yüzünde de bir musluk ve bir tekne olan I. Abdülhamid Han Meydan Çeşmesi, cami ve hamam ile birlikte inşa edildi. Diğer dört cephesinde de ayetlerin yazılı olduğu çeşme, Sultan Abdülhamid’in genç yaşta ölen kardeşi Mehmed ve annesi Hümaşah Kadın’ın ruhlarını şad etmek için yaptırdığı görüşü de vardır. Bu nedenle çeşme ‘Hümaşah Kadın Çeşmesi’ ve ‘Şehzade Mehmet Çeşmesi’ olarak da adlandırılır.

İstanbul’un en gösterişli ve abidevi sanat eserleri arasında gösterilen I. Abdülhamid Han Meydan Çeşmesi’nin inşa tarihi ise 1782 yılına kadar uzanır. Toplamda sekiz cepheli ve dört yüzlü olan bu çeşmeyi örten geniş saçaklı kubbe de esere apayrı bir hava katıyor.

Çeşmenin dört cephesinde bulunan barok tarzı ayna taşları ile oturma yerinin olduğu teknelerin yanı sıra diğer dört cephe de boş bırakılmış durumda. Sadece oturma taşlarının olduğu diğer dört cepheyi ise dörder satırlık kitabeler süslüyor.

Sekizgen kasnak üzerine oturtulmuş bir kubbesi olan I. Abdülhamid Han Meydan Çeşmesi’ndeki ayna taşlarının üst kısmında bulunan deniz kabuğu kabartmaları ise tek kelimeyle muazzam.

Deniz kabuğu görünümündeki akantüs yaprağı ve iç kısmındaki kitabe yazısı ile adeta göz kamaştıran I. Abdülhamid Han Meydan Çeşmesi’nin kubbesinin altında ise geniş bir saçak görülmektedir. Dört cephesinin diğerlerine göre daha dar olduğu çeşmede köşeli ve yivli gömme sütunlar da bulunur.

I. Abdülhamid Han Meydan ÇeşmesiI. Abdülhamid Han Meydan ÇeşmesiI. Abdülhamid Han Meydan Çeşmesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota