Hubbi Ayşe Hatun Türbesi - GeziBilen

Hubbi Ayşe Hatun Türbesi

Hubbi Ayşe Hatun Türbesi

İstanbul, derin bir kültürel mirasa sahip olduğu için şehirde çok sayıda çeşme, cami, medrese, müze, hamam ve türbe gibi yapılarla karşılaşmak olasıdır. İstanbul’un önemli türbeleri arasında yer alan Hubbi Ayşe Hatun Türbesi, Feshane Caddesi ve Kızıldeğirmen Sokağı’nın kesiştiği noktadadır. Bu caddenin hemen sol kısmında Hubbi Ayşe Hatun Türbesi ve Mehmet Vusuli Efendi Türbesi yer alır. Bu tarihi türbe, kesme taşlardan inşa edilir ve toplamda sekiz cephelidir. Kubbe bölümü sekiz cephesi olan bir kasnak üzerine oturtulur. Pencereleri sayesinde yoğun şekilde ışık alır. Bu pencereler geometrik taş dolguludur.

Kitabesi bulunmayan yapıda toplamda iki ayrı ahşap sanduka yer alır. İkinci sandukanın kime ait olduğu bilinmez. İç süslemeler büyük ölçüde deforme olur. 1942 senesinde burada yer alan diğer türbeler ile birlikte tamirattan geçirilir; ancak bu süreçte sandukası yenilenmez. Tahminlere göre burası Mimar Sinan tarafından yapılır. Yine de kitabesi bulunmadığı için tarihi ve kimin yaptığıyla alakalı olarak kesin bilgilerden kaçınmak gerekir. Eyüp Tabakhane bölgesinde yer alan Hubbi Ayşe Sultan Türbesi’nin kubbesi kurşunla kaplıdır. Ahşap kapısında kitabe için özel bir yer ayrılır.

Hubbi Hatun, Beşiktaş bölgesinde türbesi bulunan Yahya Efendi’nin torunudur. Kendisi dönemin başarılı kadın şairlerinden birisidir. Aynı zamanda Celaleddin Yahya Efendi’nin de karısıdır. 1551 senesinde kocasının hac yolunda ölmesi nedeniyle Molla Mehmed Vusuli Efendi ile evlenir. Hubbi Ayşe Hatun’un oldukça etkileyici gazel ve kasideleri bulunur. Tam olarak öldüğü tarih bilinmez. Buna rağmen III. Murad döneminde öldüğü tahmin edilir. Ayrıca ikinci kocasından daha önce vefat ettiği bilinir. Kendisi aynı zamanda Sultan II. Selim’e bir süre hocalık yapar.

Hubbi Ayşe Hatun TürbesiHubbi Ayşe Hatun TürbesiHubbi Ayşe Hatun TürbesiHubbi Ayşe Hatun Türbesi

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 06:59

  Hubbi Hatun Osmanlı döneminde yaşamış kadın şairlerdendir. "Hubbi" sevgili anlamına gelen Arapça bir kelimedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota