Hocapaşa Kültür Merkezi

Hocapaşa Kültür Merkezi

Hocapaşa Kültür Merkezi

Hocapaşa Kültür Merkezi, İstanbul’da yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun biçimde ziyaret edilir. Sirkeci bölgesinde konumlanan bu önemli kültür merkezinin en önemli özelliği tarihi bir hamam olan Hocapaşa Hamamı ile entegre durumda olmasıdır. Bu durum mekana pek çok özel ödül kazandır. Türk Kültürünü önemli ölçüde yansıtmayı başaran Hocapaşa Kültür Merkezi yakın zaman önce TUREB tarafından ödüle layık görülür. Ödülün başlığı ise “En İyi Otantik Yerel Etkinleri” şeklindedir. İç içe olduğu Hocapaşa Hamamı 15’inci yüzyılda Fatih Sultan Mehmet’in aynı zamanda veziri olan Hoca Sinan Paşa tarafından inşa edilir.

Hamam alışılagelmiş diğer hamamlara göre oldukça büyüktür. Yapımı esnasında tuğla hatıllı kesme taşlara yer verilir. Hamamın faaliyetleri 2009 senesinde durdurulur ve mekan yoluna kültür merkezi olarak devam eder. Son derece mistik bir atmosfere sahip olan Hocapaşa Kültür Merkezi geleneksel olarak semazen gösterilerine ev sahipliği yapar. Burası hem gösteri hem de etkinlik merkezi olarak değerlendirilir. İlkesel olarak Anadolu coğrafyasının kültürel mirasına odaklanır. Merkezde aylık olarak oluşturulan tüm gösteri ve sergi programları da bu anlayışa uygun şekilde düzenlenir. Gerek Türk kültürüne gerekse de turizme önemli katkıları olan Hocapaşa Kültür Merkezi bilhassa semazen gösterilerinin yapıldığı akşamlarda yabancı misafirlerle dolup taşar. Bu nedenle turist kafileleri gezi programlarına bu merkezdeki kültürel etkinlikleri ve gösterileri sıklıkla dahil eder.

2008’den sonra gerek üst kubbe gerekse de alt bölümler ciddi bir değişimden geçirilir. Buna rağmen otantik doku özenli bir şekilde korunur. Oldukça etkileyici hatlara sahip olan mekan tavus kuşu kuyruğunu andıran ilginç köşe tromplarına sahiptir. İstanbul’un ve Türk kültürünün tanıtımında etkili rol oynayan Hocapaşa Kültür Merkezi Ankara Caddesi üzerinde bulunur.

Hocapaşa Kültür MerkeziHocapaşa Kültür MerkeziHocapaşa Kültür MerkeziHocapaşa Kültür Merkezi

Yorumlar

 • muratball
  17.11.2022 07:23

  Bir insanın yaşayabileceği en güzel sanat eserlerinden biri. ziyaret edilmesi gereken yer

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler