Hoca Ali Camii

Hoca Ali Camii

Hoca Ali Camii

Osmanlı’da pek çok cami doğrudan sultanlar tarafından inşa ettirilir. Buna rağmen bazı hayırseverlerin de ön ayak olduğu cami ve çeşmelerden söz edilebilir. Bu camilere hemen her yüzyıl içinde rastlamak mümkündür. Dönemin mimari özelliklerini bahseden pek çok cami, bugüne kadar gelmeyi başarır. Dokusu ve estetik yapılarıyla şehrin karakteristik yapısına çok özel bir boyut katan tarihi camiler, Beşiktaş, Galata, Fatih, Sultanahmet ve Boğaziçi gibi yerlerde yoğunluk kazanır. İstanbul’un en kıymetli camileri arasında yer alan Hoca Ali Camii, bugün hala ibadete açıktır. Cami, tarihi özelliklerinden ve mimari yapısından dolayı hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin her daim ilgisini çeker.

Hoca Ali, yaşadığı dönemde başarılı bir kaptan olarak ün yapmış olsa da bugün onunla alakalı bilgiler oldukça sınırlıdır. Kendisi adına yaptırdığı bu özel cami, Beyoğlu sınırları içinde bulunur. Tam olarak Tophane semtindeki Lüleci Hendek Caddesi’nde konumlanan tarihi yapının inşa edildiği tarih 1125’tir. Yine de kitabesi olmadığından bu bilgi kesin olarak teyit edilemez. Kaptan Ali Hoca’nın büyük çabaları sonucunda şehre kazandırılan yapı toplamda 195 metrekarelik bir alanı kaplar. Hoca Ali Camii’nin bu kadar ilgi görmesinin bir diğer nedeni de ahşap bir yapıya sahip olmasıdır. Bu durum, caminin görünümünde fark yaratır.

Hoca Ali Camii’nin çatı bölümü tümüyle ahşap malzemeden inşa edilir. Diğer yandan duvar kısımları kargirdir. Tuğla kullanılarak yapılan tek şerefeli bir minaresi bulunur. Daha önceden mescitken 16’ıncı yüzyılda camiye dönüştürülür. Tarihi caminin hemen yan tarafında aynı zamanda bir çeşme yer alır. Bu çeşmenin sarnıcı günümüzde hala itfaiye tarafından değerlendirilir. Camide görev yapan imam için ayrı bir lojman inşa edilir.


Hoca Ali CamiiHoca Ali CamiiHoca Ali Camii

Yorumlar

 • muratball
  17.11.2022 07:19

  Çok güzel bir yer tarihî havası çok keyifli

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler