Hidiv Kasrı - GeziBilen

Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı

Yerli ve yabancı ziyaretçilerin sene boyunca ilgi gösterdikleri tarihi mekanlardan biri olan Hidiv Kasrı, İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alır. Tam olarak Çubuklu adı verilen bölgenin sırtında konumlanan eserin inşa edildiği yıl 1907 olarak bilinir. Mısırlı Abbas Hilmi Paşa o dönem İtalyan bir mimara bu eseri yaptırır. O dönemin mimari ruhu ve modasını büyük ölçüde yansıtır. Mimari tarzı nouveau olarak geçer.

Hidivlik, bilindiği üzere Osmanlı özelinde Mısır’da görev yapan valilere verilmiş bir unvandır. Hidiv Abbas Hilmi Paşa da Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır’da görev yapan başarılı valilerinden bir tanesidir. O yıllarda kendisi Mısır’da egemen olan İngiliz nüfusunu kırıp Osmanlı’dan destek almak adına İstanbul’da uzunca bir süre kalır. Kaldığı bu dönem içinde de bugün Hidiv Kasrı’nın da içinde yer aldığı iki ahşap yalıyı kendi adına satın alır. Bu iki yalıdan hemen sonra ise etraflarında bulunan yamaçları ve 260 dönümlük bahçeyi de satın alır. Abbas Hilmi Paşa satın aldığı yalıları kısa bir süre sonra yıktırır. Bu iki yalı yerine Hidiv Kasrı’nı ve boğazı gören bir kuleyi yaptırma kararı verir.

Bunu takip eden yıllarda İngilizler Mısır’ı işgal eder ve bölgenin yönetim sistemi değişir. Bu nedenden dolayı kendisinin hıdivlik unvanı elinden alınır. Kendisi sürgün edilip İsviçre’ye gönderilse de ailesi uzunca bir süre bu kasırda yaşamaya devam eder. 1937 senesinde ise İstanbul Belediyesi tarafından satın alınır. Bu süreçten sonra çok uzun yıllar boyunca Hidiv Kasrı bakımsız kalır. 1984’de Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu restorasyonu üstlenir. Hidiv Kasrı bugün çeşitli organizasyonlar ve sosyal tesis amacıyla kullanılır.

Hidiv KasrıHidiv KasrıHidiv KasrıHidiv Kasrı

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:51

  Muhteşem doğası, yaklaşık 1,5 km yürüyüş parkuru ve deniz manzarası ile huzur bulabileceğiniz ve şehrin gürültüsünden uzak kalabileceğiniz bir ortamı var.

 • Y1aHQyw5
  05.07.2022 05:44

  başarıli

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota