Hekimoğlu Ali Paşa Camii

Hekimoğlu Ali Paşa Camii

Hekimoğlu Ali Paşa Camii

Hekimoğlu Ali Paşa Camii, kendisiyle aynı adı taşıyan cadde üzerinde bulunur. Tarihi cami, klasik Türk mimarisinin son temsilcisi olan külliyenin bir parçasıdır. İstanbul’un yedinci tepesinde konumlanan caminin yapımını Hekimoğlu Ali Paşa üstlenir. Kendisi dönemin tanınan isimlerinden Hekimbaşı Nuh Efendi’nin oğludur. Aktarılan bilgilere göre caminin yapım tarihi 1734’tür. Çuhadar Ömer Ağa ve Hacı Mustafa, caminin yapım sürecinde mimar olarak görev alırlar. Caminin ana kubbesi altı sütun tarafından taşınır. Bu ana kubbenin haricinde küçük kubbelere de sahiptir. Mermer mihrap alanında yer alan kubbe, görünüm itibariyle elipsi andırır. Mihrabın hemen üzerinde yedi sıra dizilen mukarnas dikkat çeker.

Caminin hünkar mahfili 1990 senesinde çökme tehlikesi yaşar. Bu nedenle taşıyıcı unsurlar o dönemde değiştirilir ve gereken onarım gerçekleşir. Hekimoğlu Ali Paşa Camii’nin minberi, buranın en çok ilgi çeken bölümüdür. Adeta bir sanat harikası olarak görülen minberin külahı oyma kafes biçimindedir. Taştan yapılmış olan bu külah aynı zamanda kurşunla kaplıdır. Tekfur sarayı çinileri iç mekana önemli bir renk katar. Kimi bölümlerde de Kütahya çinilerinden örnekler bulmak mümkündür. Kadınlar mahfili camiyi üç cepheden sarar. Buranın giriş kapısının hemen yanında bulunan sütunlarda iki ayrı çeşme yer alır. Bu çeşmelerin Terkos suyuna bağlı olduğu bilinir.

Tarihi caminin cadde üstünde konumlanan avlu giriş kapısı, aslında buranın zamanında ne kadar büyük bir araziye sahip olduğunu gösterir. 18’inci yüzyıldan kalma bir ibadet mekânı olan Hekimoğlu Ali Paşa Camii 1986 senesinde özgün dokuya bağlı kalınarak restore edilir. Bu restorasyonda özellikle cemaatin de katkılarıyla harap halde olan sebil onarılır. 1977 senesinde çıkan büyük yangında ise ciddi ölçüde zarar görür.

Hekimoğlu Ali Paşa CamiiHekimoğlu Ali Paşa CamiiHekimoğlu Ali Paşa CamiiHekimoğlu Ali Paşa Camii

Yorumlar

 • caliskanahmt
  02.03.2023 11:50

  Istanbullular ölüleriyle beraber yaşar" sözünün hakkını verebilen yerlerden bir tanesi. Her camide olduğu gibi içinde çokça kedi var ve hepsi birbirinden güzel.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:28

  Ben bu camiyi anlatmaya kalksam. Ne hatıralarım biter ne zamanım yeter öyle ki özel. Hekimoğlu alipaşa camisi

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:20

  1700 yıllarından günümüze uzanan kadim camiinin inanılmaz huzurlu ortamı var. Bahçesinde dinlenmek insana huzur veriyor

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler