Hazzopulo Pasajı - GeziBilen

Hazzopulo Pasajı

Hazzopulo Pasajı

Hazzopulo Pasajı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin en özgün ve kendine has mekanları arasındadır. İstiklal Caddesi’nden uzun bir geçit neticesinde genişçe bir avluya doğru açılır. Bu avludan aynı zamanda Meşrutiyet Caddesi’ne ulaşım sağlanır. Hazzopulo Pasajı’nın en çok sevilen kısmı avlu bölümüdür. Ziyaretçiler genelde bu alanda fotoğraf çekmeyi tercih ederler. Avlunun etrafına konuşlanmış olan iplikçiler, şapkacılar, terziler ve düğmeciler, müthiş bir atmosferin oluşmasına neden olur. Tam olarak Beyoğlu’nun o tipik arka sokaklarını andıran pasaj, nostaljik dükkanları ile epey sevilir. Bugün kendine eskiye göre daha az yer bulan mesleklerin burada eski ustalar tarafından icra edildiği görülür. Bu durum Hazzopulo Pasajı’na karakteristik bir anlam ve derinlik kazandırır.

Hazzopulo Pasajı Neoklasik tarzda inşa edilir. Avlunun hemen sol bölümü sizi Panaia Rum Ortodoks Kilisesi’ne doğru çıkarır. Yapının ilk yapıldığı dönemlerde bu avlunun taş ve çakıllarla dolu olduğu bilinir. Bunlara dair kalıntıları görmek, aradan geçen bunca zamana rağmen mümkündür. Pasajın etrafındaki binaların büyük ölçüde iki katlı olduğu görülür. İstiklal Caddesi tarafından mekana girdiğinizde altı ayrı çapraz tonozla karşılaşırsınız. Bu tonozların altından geçmek suretiyle avluya ulaşılabilir. Meşrutiyet Caddesi tarafında ise üç çapraz tonoz bulunur.

Sultan Abdülaziz devrinde şehrin önemli zenginleri arasında olan Hacopulo tarafından inşa edilir. 1871 senesinde açılan pasaj ilk dönemde mesken ve iş yerleri olarak kullanılır. Bugün hala avluda yer alan fener, açılıştan bugüne miras kalır. İlk senelerde ayrıca üst katta çeşitli konserler verilir. Çok bilinen kadın iç giyim mağazaları ve en lüks kunduracılar burada yer alır. Diğer yandan meşhur İbret gazetesi de bu pasajda basılır. Ayrıca Jön Türkler mekanı dönem dönem buluşma yeri olarak kullanır.

Hazzopulo PasajıHazzopulo PasajıHazzopulo PasajıHazzopulo Pasajı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota