Hazinedar Usta Çeşmesi

Hazinedar Usta Çeşmesi

Hazinedar Usta Çeşmesi

Hazinedar Usta Çeşmesi, Davutpaşa İskelesi içinde yer alır. Konum olarak Samatya Caddesi’nde konumlanan tarihi çeşme, taş mektebe de yakındır. Çeşmenin yapıldığı dönemde Osmanlı’da klasik mimari terk edilir. Bu geçiş döneminin bir ürünü olan Hazinedar Usta Çeşmesi, özellikle süslü kemerleri dışında ayna taşlarıyla ön plana çıkar. Ayna taşının yanlarında iki çeşme daha yer alır. Çeşme teknesi zaman içinde bozulur. Ufak olan çeşmelerin teknesiyse hamam kurnalarını hatırlatır. Hazinedar Usta Çeşmesi’nin ne yazık ki suyu kesik durumdadır. Diğer yandan kitabesi bugüne dek ulaşmayı başarmış olsa da okunacak durumda değildir. Buna rağmen kitabenin toplamda beş satır olduğu anlaşılır. Bu kitabe, o dönem Sümbülzade Vehbi Efendi tarafından yazılır.

Hazinedar Usta Çeşmesi, üç yüzlü bir duvar çeşmesidir ve dikdörtgen plana sahiptir. Barok stilden izler sunan tarihi çeşme mermerden inşa edilir. Çeşmenin aynalığı kemerler sayesinde sınırlandırılır. Kemerlerin kesiştiği noktaya barok süslemeler yerleştirilir. Bu süslemelerde istiridye kabuğunu anımsatan figürler tercih edilir. Çeşmenin en üst kısmında alınlık yer alır. Aynı şekilde yuvarlak kemer de aynı şekilde buradadır. Tarihi yapının cephe kısımları tuğladan inşa edilir. Herhangi bir devşirme malzeme kullanılmaz. Sağlamlık seviyesi orta olarak belirlenir.

Nitelikli bir yapı olan Hazinedar Usta Çeşmesi, 1792 senesinde yapılır. Tam olarak Naz Perver Kalfa Sıbyan Mektebi’nin duvarı ile bitişiktir. Naz Perver Arife Hanım, mekteple beraber çeşmeyi de aynı zamanda yaptırır. O dönemlerde sıbyan mekteplerinin bir bölümünde ya da duvarında çeşme yaptırmak bir gelenek olarak kabul görür. Bu mimari geleneğin bir parçası olarak Hazinedar Usta Çeşmesi mektebin duvarlarındaki yerini alır. Çeşmeyle beraber sıbyan mektep binası da bugüne ulaşmayı başarır.

Hazinedar Usta ÇeşmesiHazinedar Usta ÇeşmesiHazinedar Usta Çeşmesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler