Havacılık Müzesi

Havacılık Müzesi

Havacılık Müzesi

Hava Kuvvetleri alanındaki müzecilik çalışmaları bizi 1900’lü yılların başına götürür. Muhtelif devletlere ait uçaklar, 1. Dünya Savaşı’ndan kalan tayyareler, Hava Kuvvetleri Müfettişliği’ni bir müze oluşturma fikrinin oluşmasına neden olur. O dönemlerden sonra düşmanlardan ele geçirilen ganimet uçaklar bu hedef doğrultusunda toplatılır. Fakat müze adına koleksiyon oluşturma sürecinde Kurtuluş Savaşı devreye girer. Toplanan uçakların zarar görmemesi için Maltepe’ye götürülür. Bu taşıma esnasında müze için ayrılan uçakların belli bölümleri zarar görür. Oluşan bu zararlar ve Kurtuluş Savaşı’nda yaşanan uçak kırımları müze kurmak ile alakalı fikirleri bir süre daha geciktirir.

1960 senesinde Havacılık Müzesi ile alakalı çalışmalar yeniden başlatılır. Bu doğrultuda 1963 senesinde bir emir yayınlanır. Buna göre Hava Kuvvetlerine bağlı birliklerde bir uçağın korunması talep edilir. Birliklerde yürütülen bu titiz çalışma neticesinde Hava Müzesi Teşkilatı oluşturulur. 5 sene sonra ise ilk havacılık müzesi İzmir Cumaovası’nda açılır. Açılışı çok görkemli olmasına rağmen müzenin şehirden çok uzakta kalması taşınma fikrini doğurur. İstenilen ziyaretçi düzeyine ulaşamadığı için müze İstanbul’a taşınır. Hava Harp Okulu’na yakın bir konumda İstanbul’un Yeşilköy bölgesinde Askeri Havaalanı’nın dibinde müzesinin kurulması düşüncesi güçlenir.

İstanbul Havacılık Müzesi’nin inşaatı 1977 senesinde başlatılır. 16 Ekim 1985 yılında 65 bin metrekarelik alan üzerinde Havacılık Müzesi ziyarete açılır. Eminönü üzerinden kalkan BN1 ve BN2 numaralı otobüslerle ulaşım sağlanabilir. Müze pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Hafta içi 09.00 ve 17.00 saatleri arasında müzeyi ücretli olarak ziyaret edebilirsiniz. Havacılık Müzesi’nde müze kart uygulaması geçersizdir. Buna rağmen öğrenciler için ücretsiz ziyaret olanağı sağlanır. Bilet satışı saat 16.00’da kapanır. Okul gruplarının müzeyi ziyaret edebilmek için önceden randevu almaları gerekir.

Havacılık MüzesiHavacılık MüzesiHavacılık MüzesiHavacılık Müzesi

Yorumlar

 • aleynaayenerr
  20.07.2022 09:56

  Birçok uçak ve helikopter türlerine sahip geniş alana sahip. Türk Havacılık tarihine ışık tutan keyifli bir yer

 • cannalii
  08.02.2023 17:38

  Havacılığa merakı olan herkesin mutlaka görmesi gereken bir müze.

 • gunessygz
  23.12.2022 08:44

  Uçaklara merakı olanlar için iyi düşünülmüş ve dizayn edilmiş müze.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler