Haseki Sultan Camii - GeziBilen

Haseki Sultan Camii

Haseki Sultan Camii

Fatih ilçesinde sinagoglardan kiliselere, camilerden medreselere pek çok tarihi mekanla karşılaşmak olasıdır. Haseki Hürrem Sultan Camii, İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olarak öne çıkan Fatih sınırları içindedir. Konum olarak Haseki ve Cerrahpaşa arasında konumlanan cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olan Hürrem Sultan tarafından yaptırılır. Hürrem Sultan genel anlamda çok hayırsever biri olarak tanınır ve İstanbul dışında aynı zamanda Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde de benzer yapılar inşa ettirir. Caminin yapımı 1539 senesinde tamamlanır. Avratpazarı’na yakın bir yerde olan tarihi camide Mimar Sinan imzası bulunur. Cami esasen bir külliyenin, yani bir yapı topluluğunun bir parçası durumundadır. Haseki Külliyesi içinde darüşşifa, medrese, cami ve imaret gibi yapıları barındırır.

Haseki Hürrem Sultan Camii, ilk etapta tek kubbeli olarak planlanır. I. Ahmet döneminde giriş duvarları ortadan kaldırılır. Neticesinde iki sütun ve bir kubbe daha eklenerek büyütülür. 1617 senesinde Hasan Bey, bu kubbenin eklenmesinde önemli bir rol oynar. Bu süreçte aynı zamanda üç kemerli revak ve son cemaat yeri de dahil edilir. Haseki Hürrem Sultan Camii, tek minareli camiler sınıfına mensuptur. İki kubbenin arasında yeni bir mihrabın eklendiği bu özgün cami, bir dönem depremde ciddi anlamda zarar görür. Buna rağmen onarım işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilir.

Fatih’te görülmesi gereken tarihi mekanların başında gelen Haseki Hürrem Sultan Camii, bugüne sağlam bir biçimde gelmeyi başarır. İbadet mekanını ziyaret edenler aynı zamanda külliye içinde yer alan diğer mekanlara da tanıklık etme şansı bulur. Vakfiye kısmında sıbyan mektebinde Müslüman çocukların burada ders alması gerektiği yazar. Bu vasiyetin neticesinde camide her daim çocuklara dersler verilir.


Haseki Sultan CamiiHaseki Sultan CamiiHaseki Sultan Camii

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:27

  1539 yılında Kanuni Sultan Süleyman Hanın eşi Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinana yaptırılan eser…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota