Hamid-i Evvel Camii

Hamid-i Evvel Camii

Hamid-i Evvel Camii

Hamidiye Evvel Camii, Beylerbeyi içinde konumlanır. Üsküdar Belediyesi içinde ve Yalıboyu Caddesi üstünde bulunan tarihi cami, kimi kaynaklarda Hamid-i Evvel Camii ya da doğrudan Beylerbeyi Camii olarak da anılır. Caminin yapımına 1777 senesinde başlanır ve bir senenin sonunda hizmete açılır. Hamidiye Evvel Camii, I. Abdülhamit’in katkılarıyla Mimar Mehmed Tahir Ağa’ya yaptırılır. Kendisi burayı annesi olan Rabia Şermi Sultan’a adar. Yapının genel anlama barok stilde inşa edildiği görülür. Merkezi ve tek kubbeli camiler sınıfında olan Hamidiye Evvel Camii, sekizgen bir taban üstüne oturur.

Toplamda 55 pencereye sahip olmasından dolayı mekanın için her daim ışık alır. İç bölümlerde kalem işi süslemelerin dikkat çektiği duvarlar bulunur. Osmanlı ve Avrupa stili çinilerin renk kattığı tarihi yapı, toplamda altı kubbeyle örtülüdür. Bu kubbelerden bir tanesi tam, diğer beş tanesi ise yarım kubbe özelliğindedir. 1810 senesine gelindiğinde II. Mahmut son cemaat yerinin yıkılıp yeniden yapılmasını emreder. Bu süreçte aynı şekilde var olan minare de yıktırılır ve yerine iki yeni minare yapılır.

Hamidiye Evvel Camii ile alakalı en önemli onarım 1969 senesinde gerçekleşir. 1983 senesinde ise yeniden bir yangın felaketiyle karşı karşıya kalır. Vakıflar Genel Müdürlüğü bu yanından iki ay kadar sonra caminin restorasyonunu gerçekleştirir ve yeniden ibadete açılmasını sağlar. Hamidiye Evvel Camii, en son 2014 senesinde onarılır. Bugün hala ibadete açık, aktif bir cami olarak ön plana çıkar. 18’inci yüzyılın mimari ruhunu yansıtan yapı, aynı zamanda bir selâtin camisi olarak bilinir. Osmanlılarda doğrudan sultanlar tarafından inşa edilen camiler bu isimle anılır. Caminin bulunduğu yer, geçmişte Istavroz Sarayı olarak kullanılır. Hırka-ı Şerif için ayrılan hücre, o dönemlerde bir süre burada muhafaza edilir.

Hamid-i Evvel CamiiHamid-i Evvel CamiiHamid-i Evvel CamiiHamid-i Evvel Camii

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:57

  İstanbul'un en güzel yalı camilerinden

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:50

  Üsküdar Beylerbeyi’nde Yalıboyu Caddesi üzerinde bulunan Hamid-i Evvel Cami, 1777-1178 yıllarında I. Abdülhamit tarafından annesi Rabia Şermi Sultan’ın anısına Baş Mimar Mehmed Tahir Ağa’ya inşa ettirilmiştir

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler