Hamid-i Evvel (Beylerbeyi) Camii

Hamid-i Evvel (Beylerbeyi) Camii

Hamid-i Evvel (Beylerbeyi) Camii

Boğazın kıyı bölümünde bulunan Emirgan Hamid-i Evvel Camii, 1781 senesinde 1. Abdülhamit tarafından yaptırılır. Kendisi burayı Şehzade Mehmed ile annesi Hümaşah Hatun anısına yaptırır. Bugün genellikle Emirgan Camii olarak anılır. Mimari özelliklerine baktığımız zaman yapının kesme taşlardan ve kare bir plandan oluştuğunu ilk etapta söylemek mümkündür. Çatısı ahşap olan caminin pencereleri geniştir. Bu sayede içerisi rahat bir şekilde ışık alır. Tarihi ibadet mekanının silindirik bir gövdesi olan minaresi ise tek şerefelidir. Bu minare girişteki cephenin hemen sağ kısmında konumlanır. Bitki süslemeleri, minareye apayrı bir estetik kazandırır.

Emirgan Hamid-i Evvel Camii’nin bulunduğu alanda daha önceki dönemlerde Emir Güneoğlu Yusuf Paşa tarafından inşa edilen bir sahil köşkü bulunur. O köşkün de öncesinde aynı yerde “Feridun Paşa Bahçesi” olarak adlandırılan bir arsa yer alır. Köşk toplamda 150 sene civarında kullanılsa da harabe duruma gelir ve yıktırılır. Caminin inşası bu yıkımdan hemen sonra gerçekleşir. I. Abdülhamit zamanında yapılan caminin kitabesi hala yerinde durur. 1810-1811 senesinde tarihi cami II. Mahmut tarafından geniş bir şekilde onarılır.

Genel anlamda büyük bir avlunun içinde yer alan Emirgan Hamid-i Evvel Camii’nin hemen yanında Hünkar Kasrı bulunur. Bu kasrın zamanında padişah için yaptırıldığı bilinir. Bu kasrın hemen karşısında ise Emirgan Çeşmesi ile karşılaşabilirsiniz. Tarihi çeşme 1783 yılından bu yana ayakta kalmayı başarmıştır. Emir Güneoğlu Yusuf Paşa’dan dolayı bu bölge Emirgün ve sonradan da Emirgan şeklinde anılmaya başlanır. Caminin banisi olan I. Abdülhamit, Osmanlı’nın önemli padişahları arasında yer alır. Kendisi aynı zamanda III. Ahmet’in de oğludur. Hem siyasi hem de askeri alanda önemli ıslahatlara imza atmıştır.

Hamid-i Evvel (Beylerbeyi) CamiiHamid-i Evvel (Beylerbeyi) CamiiHamid-i Evvel (Beylerbeyi) CamiiHamid-i Evvel (Beylerbeyi) Camii

Yorumlar

 • muratball
  17.11.2022 07:31

  Cami Denize sıfır ve manzarası çok güzell…

 • 7rH3aaxM
  12.06.2023 08:37

  Burada yapının sade güzelliği harika yeri konumu üst mahallesi çok güzel bir yer kısa bir süre önce bu mekan da ve Emirgan korusu çıvarında tam bir gün ile çok huşu içnde oldugum bir gün geçirdim unutulmaz bir sakinlik di

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler