Hacı Selim Ağa Kütüphanesi

Hacı Selim Ağa Kütüphanesi

Hacı Selim Ağa Kütüphanesi

Hacı Selim Ağa Kütüphanesi, İstanbul’da Üsküdar ilçesi içinde konumlanır. Tam olarak Selamsız Caddesi üstünde yer alan tarihi kütüphaneyi bulmak için “Atlama Taşı” adı verilen alana doğru yönelmeniz gerekir. 1782 senesinde Hacı Selim Ağa’nın girişimleri ile inşa edilir. O dönem ilk etapta bir tür müstakil vakıf kütüphanesi olarak kullanılır. Hemen yan tarafında sübyan mektebi bulunur. Hacı Selim Ağa esasen İran dolaylarından getirilen bir köledir. Özgürleştirildikten sonra üstün kabiliyetleri, o dönemin yöneticilerince hemen fark edilir. Bunun üstünde devlet katında bazı önemli görevlere atanır. Yapımına öncülük ettiği kütüphanenin mimarı tam olarak bilinmez. Kütüphane, Nurbanı Sultan, Selimağa ve daha pek çok koleksiyona ev sahipliği yapar. Burası esasen Süleymaniye Kütüphanesi’ne bağlıdır. İçinde şu anda 4500’den fazla yazma eser yer alır.

Kütüphanedeki muhtasar katalogunun 1310 hicri senesinde basıldığı bilinir. Burada yer alan yazma eserlerin tümü dijital ortama transfer edilir. Bu nedenle dileyen ziyaretçiler elektronik ortamda da kütüphane eserlerine ulaşım sağlayabilir. Kurulduğu ilk dönem burada 1299 kitap olmasına rağmen yeni eklenen koleksiyonlar sayesinde bu sayı 15 bin seviyelerine çıkar. Kütüphanede Yesar Mehmed Efendi tarafından kaleme alınan etkileyici bir kitabe bulunur. Burada aktarılan bilgiye göre kütüphanenin öncüsü olan Hacı Selim Ağa, o dönem sarayın mutfak kadrosundadır.

Kütüphane avlusunun bir bölümü hazire haline getirilir. Aynı zamanda Hacı Selim Ağa’nın naaşı da bizzat bu bölümde yer alır. Hacı Selim Ağa Kütüphanesi, yalnızca araştırmalara açıktır. Bunun dışında kalan kişilerin burada çalışma yapması için özel izin alması şarttır. Kara Davut Camii’ne yakın bir konumda bulunan tarihi kütüphanedeki eserlerin önemli birçoğu Arapçadır.

Hacı Selim Ağa KütüphanesiHacı Selim Ağa KütüphanesiHacı Selim Ağa KütüphanesiHacı Selim Ağa Kütüphanesi

Yorumlar

 • xbegummx
  30.09.2022 08:11

  Tarihi kütüphane üsküdar da çarşı içinde, tarihi kitaplara merakı ve araştırmaya ihtiyacı olanların faydalanabileceği ender kütüphanelerden birisi. Arayıpta bulamadıklarınızı öğrenmek için gelebilirsiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler