Hacı Mehmet Emin Ağa Çeşmesi

Hacı Mehmet Emin Ağa Çeşmesi

Hacı Mehmet Emin Ağa Çeşmesi

İstanbul’da yer alan ve tarihi bir öneme sahip olan Hacı Mehmet Emin Ağa Çeşmesi, Bezmialem Valide Sultan Camii ile karşı karşıyadır. 1741 senesinde, I. Mahmut devrinde burası Mehmet Emin Ağa’nın çabaları ile yapılır. Dolmabahçe içinde avantajlı bir konumda yer alan çeşme, bu sayede daha kolay keşfedilir. Çeşme toplamda beş pencerelidir ve yuvarlak mermerden yapılır. Pencere alanı mermer sütunlar ile birleştirilir. İç alanları 2.50 metrelik bir yüksekliğe sahip olan yapının genişliği ise 1 metre olarak ölçülür. Yine pencere kısımları dökme demir şebekeler ile doldurulur. Zamanında bu şebekelerin altlarında yedi ayrı delik bulunur ve bunlar su verilmesini sağlar; fakat daha sonradan bu alan kırılır ve ortadan yok edilir.

Sebilin bir diğer ilginç özelliği de Korent adı verilen stilde üretilmesidir. Sütun başlıklarında kullanılan bu yeni stil, buranın süslemesine ayrı bir hava katar. Mermer saçağı görece geniştir ve üst kısmında kurşunla kaplanan sivri bir kubbeye sahiptir. Sebil tam karşıdan incelendiğinde sağ kısımda bir çeşme, sol bölümdeyse bir giriş kapısı dikkat çeker. Kapının dibinde daire biçiminde ilginç motiflere sahip olan pencereler göze çarpar. Çeşme kimi zaman Hacı Mehmet Emin Ağa Sebili olarak da dillendirilir.

Sebil genel anlamda sütunların tutmuş olduğu oymalı kemerden ve ayna taşından meydana gelir. Çeşmenin tarihe meydan okuyan kitabesi hemen kemer bölümünün üzerine yer alır. Kitabenin de yukarısında renkli mermerlerden oluşan bir kare bulunur. Karenin içinde boş bir madalyon ile karşılaşırsınız. Sebil, Hacı Mehmet Emin Ağa ölünce Hüseyin Ağa’nın girişimleri sonucu açılır. Hatta aynı sene sebille beraber buranın yan tarafına bir de okul yaptırılır. Daha sonra okulun yol çalışmalarından dolayı yıkıldığı bilinir.

Hacı Mehmet Emin Ağa ÇeşmesiHacı Mehmet Emin Ağa ÇeşmesiHacı Mehmet Emin Ağa ÇeşmesiHacı Mehmet Emin Ağa Çeşmesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  01.03.2023 13:44

  Suyu akan nadir tarihi çeşmelerden biri Mehmet emin aga çeşmesi

 • huseyinatess
  02.08.2022 10:49

  Çeşme ile birlikte Türbe ve sebili var Burası ile finüküler durağı arasında bir duvar çeşmesi…

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:30

  Emin Ağa Çeşmesi Beyoğlu'ndadır, Beşiktaş yakınındadır. Çeşme Dolmabahçe Camii karşısındadır

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler