Güzelce Su Kemeri

Güzelce Su Kemeri

Güzelce Su Kemeri

Güzelce Kemeri, bazı kaynaklarda Gözlüce Kemeri olarak da anılır. Sultangazi ilçesinde, Cebeci Mahallesi’nde bulunan tarihi kemer, tarihi bir niteliğe sahiptir. Kemerin yerden yüksekliği yaklaşık olarak 30 metre civarındadır. Diğer yandan uzunluğunun 155 metre civarında olduğu görülür. Kemerin alt bölümde sekiz, üst tarafta on bir adet gözü bulunur. Kemer duvarları en çok 5.5 metrelik bir kalınlığa sahiptir. Tarihi yapıda malzeme olarak kesmetaş kullanılır.

Mimar Sinan tarafından yapılan eser, bugün itibari ile Alibeyköy Barajı’na ait havzanın içindedir. Yaz aylarında barajın suları yavaşça çekilmeye başlar. Bu dönemde burası yakından net şekilde incelenebilir. 16’ncı yüzyıla ait mimari özellikleri koruyan ender yapılar arasında kabul görür. Etrafında herhangi bir yerleşim bulunmaz. Diğer yandan yarısına yakını baraj sularına gömüldüğünden bugün tahribata uğrama olasılığı asgari seviyededir.

Halk arasında Karga Kemeri olarak da bilinen yapı, buranın en eski karezlerinden beslenir. Kemerin olduğu alan bütünüyle Antik bir yerleşim bölgesi olarak kabul görür. Burada diğer yandan kümbet, lahit, çeşme ve su yolu gibi farklı eserler de vardır; ancak tarih içinde ne yazık ki farklı nedenlerden dolayı yok olur. Kemerin hemen alt bölümünden Antik zamandaki kervan yolunun geçtiği söylenir. Sultangazi ilçesinin gezmeye ve keşfetmeye değer eserleri arasında yer alan Güzelce Su Kemeri, özellikle yabancı ziyaretçilerin de ilgisini çekmeyi başarır.

Tarihsel süreç içinde zaman zaman onarım çalışmaları ile yenilenir. Yapım tarihi 1554 ve 1564 arası olarak geçen kemere ulaşmak adına Gazi Mahallesi ve Küçükköy hattı takip edilebilir. Belediyeye ait halk ekmek fabrikasını geçtikten hemen sonra taş ocaklarının bulunduğu noktayı gözlemleyebilirsiniz.

Güzelce Su KemeriGüzelce Su KemeriGüzelce Su Kemeri

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 09:04

  Kirkcesme su yolları üzerinde bulunan mükemmel bir mimar Sinan eseri en üst kısmından kışın hala su akmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler