Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Şiirlere ve şarkılara konu olan tarihi Gülhane Parkı “Yarımada’nın akciğeri” olarak tanımlanır. Son derece renkli bir atmosfer sunun Gülhane Parkı İstanbul’un gözde mekanları arasındadır. Gülhane Parkı’na ulaşım oldukça kolaydır. Buraya geldiğiniz zaman sizi rengarenk çiçekler, ulu ağaçlar ve kuş sesleri karşılayacaktır. Şehrin gürültüsünden bir nebze uzaklaşma fırsatı veren parkın tarihi oldukça dikkat çekicidir.

Toplamda 163 dönümlük bir araziye sahip olan park 700’lü yıllarda Konstantinopolis Üniversitesi olarak hizmet verir. Osmanlı zamanında ise bölge Topkapı Sarayı’nın bir anlamda dış bahçesi şeklinde değerlendirilir. Gülhane Parkı ilk dönemlerinde de gül bahçeleri ile doludur. Bu nedenle Osmanlı’da pek çok sultan bu koru ve çevresinde dolaşmayı sever. 1460’ların başında Fatih Sultan Mehmet ilk gülü buraya getirir. Zaten mekan adını da bu güllerden alır. Park ile ilgili en radikal değişim 1912 senesinde gerçekleşir. Bu değişim ile beraber park halkın kullanımına açılır.

“Gülhane Parkı” denildiği zaman akla gelen ilk figürlerden bir tanesi de Tanzimat Fermanı’dır; çünkü Sadrazam Mustafa Reşit Paşa Tanzimat Fermanı’nı tam olarak burada ilan eder. Bu nedenle bu ferman bazı kaynaklarda “Gülhane Hatt-ı Hümayunu” olarak da anılır. Burada aynı zamanda her sene bir lale festivali organize edilir. Gülhane Parkı’nı keşfetmek istiyorsanız özellikle festivalin olduğu dönemlere denk getirmeye çalışın. Festival genellikle nisan ayı içerisinde gerçekleştirilir. Ortaya son derece etkileyici görseller çıkar.

Şair Nazım Hikmet bu özel mekana çok sık yer verir. Kendisi hakkında yakalama kararı çıktığında burada bir süre kaçak olarak yaşamaya başlar. Sevgilisi ile bir gün bu parkta görüşmek için sözleşirler. Aktarılanlara göre Nazım’ın sevgilisini beklediği sırada parkın çevresinde polisler dolaşır. Büyük usta Nazım Hikmet bunun üzerine Gülhane Parkı’nda yer alan büyük bir ceviz ağacına tırmanmak durumunda kalır. Nazım’ın meşhur şiirini de bu olay üzerine yazdığı bilinir.

Gülhane ParkıGülhane ParkıGülhane ParkıGülhane Parkı

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  01.09.2022 15:30

  Buraya gidince hep o meşhur şarkıyı dinlemek istiyorum.

 • mustafaalii
  23.12.2022 07:17

  Topkapı sarayından çıkınca hemen orada yer alıyor meşhur bir park

 • Samet Özdemir
  30.09.2021 19:09

  Şehrin içinde doğa harikası 👏🏻

 • melekbakan
  04.07.2022 06:58

  Yeşil doğa harikası ama lale‘lere ve çiçeklere zarar verip koparmasalar daha güzel olur.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler