Gedikpaşa Hamamı - GeziBilen

Gedikpaşa Hamamı

Gedikpaşa Hamamı

İstanbul sınırları içerisinde yer alan Gedikpaşa Hamamı aynı isim ile anılan cadde üzerinde konumlanır. Tarihi hamama dair bugüne ulaşan herhangi bir kitabe söz konusu değildir. Ekrem Ayverdi’nin aktardığı bilgilere göre Gedik Ahmet Paşa aynı taşıyan külliyeye mali destek sağlamak için burayı inşa ettirir. İstanbul Vakıfları Tahrir Defteri’ndeki bilgilere göre burası bir vakıf eser olarak geçer. Buna rağmen tam olarak nerenin vakfı olduğu bilinmez.

Tarihi hamama ait kitabe Tacizade Sadi Çelebi’nin yönlendirmesi ile Münşeat’a verilir. Kitabeden anlaşılacağı üzere hamamın inşa edildiği tarih 1475’tir. Dönemin mimari özelliklerini yansıtan Gedikpaşa Hamamı belli tarihlerde ortaya çıkan yangınlardan oldukça olumsuz etkilenir. Özellikle bunlar arasında 1660, 1725 ve 1865 yıllarındaki yangınlar burayı neredeyse kullanılamaz hale getirmiştir. Buna rağmen tüm yangınlardan sonra gerekli onarım çalışmaları yapılmış ve hamam faaliyetlerine devam etmiştir. 1865 senesinde çıkan yangında burası ile beraber Sabuncu Hanı da etkilenir. Bugün de aktif bir şekilde kullanılmaya devam eden hamam çifte hamalar sınıfına mensuptur. Hamamın erkekler bölümü diğer bölüme kıyasla daha büyüktür.

Şehrin en büyük çarşı hamamları arasında olan Gedikpaşa Hamamı pek çok yazılı kaynakta kendine yer bulur. Buna rağmen son olarak Neşet Köseoğlu’nun hazırladığı “İstanbul Hamamları” listesinde buranın adresi yanlış verilir. Gedikpaşa Hamamı’nın her iki bölümünün de girişleri aynı tarafa bakar. Buna rağmen kadınlar bölümünün giriş cephesi erkekler bölümün yaklaşık 15 metre gerisindedir. Hamamın önündeki sokağın düzeyi bugün itibarı ile oldukça yükseldiği için hamam ne yazık ki çukurda kalır. Bu nedenle ön avlu denilen bölgeye taş basamaklardan oluşan merdivenler vesilesi ile inilir.

Gedikpaşa HamamıGedikpaşa HamamıGedikpaşa HamamıGedikpaşa Hamamı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota