Gazi Atik Ali Paşa Camii - GeziBilen

Gazi Atik Ali Paşa Camii

Gazi Atik Ali Paşa Camii

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan tarihi Gazi Atik Ali Paşa Camii’nin banisi Bosnalı Gazi Hadım Paşa’dır. Tam olarak Yeniçeriler Caddesi üstünde konumlanan caminin bitiş tarihi 1496 olarak geçer. Halk arasında bu isim dışında Dikilitaş Camii ya da Sandıkçılar Camii gibi isimlerle de anılır. Caminin mimari detayları incelendiği zaman kesme taşlardan inşa edildiği fark edilir.

Gazi Atikali Paşa Camii, 1648 senesindeki depremden ciddi anlamda etkilenir. Bu deprem neticesinde kubbe kısmı tümüyle çöker. Aynı zamanda minare bölümünün de bir kısmı zarar görür. 1716 ve 1766 yıllarında da benzer sebeplerden dolayı zarar uğrar. İmaret bölümünün günümüze ulaşamadığı görülür. Medrese kısmıysa caminin hemen karşı bölümündedir. Avluda caddeye yöneldiğinizde hemen yan tarafta bir çeşme ile karşılaşabilirsiniz. Caminin son cemaat alanına üç ayrı avlu kapısından girmek mümkündür. Şadırvanı olmayan caminin abdestlik kısmı ise sonradan eklenir. Tarihi ibadet mekanının hazire kısmında bazı önemli zatların sandukaları bulunur. Derviş Mehmed, Lefkeli Mustafa, Kemankeş Ali hazirede yer alan isimler arasındadır. 21 x 28 metrelik ölçüleri ile dikkat çeken caminin ana kubbesi 13.30 metrelik bir çapa sahiptir. Bu bölüm ayrıca bazı yarım ve ufak kubbelerle de desteklenir. Kubbe eteğinde toplada 16 ayrı pencere yer alır.

Mukarnaslı olan mihrap kısmında klasik çizgilerle karşılaşmak mümkündür. Minber ise caminin mütevazi yapısına yaraşır düzeydedir. Gazi Atikali Paşa Camii, tek şerefeli camiler sınıfına mensuptur. Geçirdiği depremlerden dolayı özgün dokusunu çok büyük ölçüde kaybeder. Minare kapısının üstündeki Besmele-i Şerif Hatat Sami Efendi tarafından yazılır. Ünlü ressamlardan biri olan Muhittin Sebati, “Gazi Atikali Paşa Camii” adını taşıyan özel bir çalışması vardır.

Gazi Atik Ali Paşa CamiiGazi Atik Ali Paşa CamiiGazi Atik Ali Paşa CamiiGazi Atik Ali Paşa Camii

Yorumlar

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:15

  Caminin orijinal kitabesi yoktur, fakat kapının üzerindeki Hattat Sami Efendi imzasını taşıyan “ayet-i kerime” yazılı 1896 tarihli kitabenin köşesine 1496 sayısı ilave edilmiştir

 • beraattglr
  13.01.2023 14:04

  Bu çevrenin en güzel camilerinden biri. Her dem serin ve müsait. Hem içi hem avlusu huzur bulmaya çok müsait.

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:02

  Gazi Atik Ali Paşa Camii 1496 yılında II. Beyazıt dönemi sadrazamlarından olan Bosnalı Gazi Atik Ali Paşa tarafından bina yaptırılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota