Galatasaray Müzesi - GeziBilen

Galatasaray Müzesi

Galatasaray Müzesi

Türkiye’nin en önemli spor kulüpleri arasında yer alan Galatasaray Kulübü, elbette bu durumu en çok da sportif başarılarına borçludur. Sarı kırmızılı efsane kulüp, bir asrı devirdiği tarihine sayısız kupa ve madalya sığdırmayı başarmıştır. Bu başarılara tanıklık etmek adına kulübe ait olan müze, benzersiz bir fırsat sunar. Galatasaray Müzesi’ne gelerek futboldan basketbola, voleyboldan atletizme kulübün elde ettiği başarılara yakından şahitlik edebilirsiniz. 1915 senesinde Ali Sami Yen’in öncülüğünde kurulan müze, büyük çabaların neticesinde oluşturulur. İlk dönemlerde deniz ve kara sporlarında elde edilen başarılar, Galatasaray Müzesi’nin zorlu koşullarda ortaya çıkmasına neden olur.

Galatasaray Müzesi’nin tarihi incelendiği zaman buranın aynı zamanda Türkiye’deki ilk spor müzesi olduğu gerçeği ortaya çıkar. Sadece müzenin değil aynı zamanda kulübün büyümesi noktasında da müthiş emekleri olan Ali Sami Yen, bu müzeyi ilk etapta kulübe ait lokalde oluşturur. İlk zamanlarda burada kazanılan sınırlı düzeyde kupa haricinde pek çok denizcilik malzemesi sergilenir. Savaşın olduğu zorlu yıllarda müze binası İngilizler tarafından işgal edilir. Bütün bu malzemeler dönemin lise müdürü olan Salih Arif Bey’e emanet edilir. Bu kararın 1919 yılında Genel Kurul kararı ile alındığı bilinir. Müze daha sonraki senelerde Galatasaray Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi ismi ile açılır. Müze için tarihi Postane Binası tercih edilir. Burası aynı zamanda lisenin tam olarak karşısındadır.

Galatasaray Lisesi’nin ilk katında lisenin kuruluşundan bugüne dek tüm öyküsü detaylı olarak aktarılır. Bu aktarımda pek çok materyalden yararlanılır. Derslerde yararlanılan aletler, nesneler, öğrenci üniformaları buna örnek olarak verilebilir. Bir üst katta ise daha çok spor kulübüne ağırlık verilir. Bu anlamda sportif başarılar, kupalar, efsane sporculara ait materyaller teşhir edilir. Müze pazartesi haricinde her gün ziyarete açık durumdadır. Saat 10.00 ve 19.00 saatleri arasında burayı ziyaret etmeniz mümkündür.

Galatasaray MüzesiGalatasaray MüzesiGalatasaray MüzesiGalatasaray Müzesi

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 08:14

  Görevliler cok ilgili hiçbir sorun olmadı müze çok güzel stad turu en güzel bölüm bir kez daha Galatasaraylı olmakla gurur duydum.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota