Fuat Paşa Yalısı - GeziBilen

Fuat Paşa Yalısı

Fuat Paşa Yalısı

Fuat Paşa Yalısı, 1700’lü yüzyılın sonlarına doğru inşa edilir. İnşa eden kişinin kim olduğuna dair belirsizlikler vardır; ancak Kaçecizade Fuat Paşa’nın burayı çok uzun seneler boyunca ev olarak kullandığı kesindir. Kendisi o dönem II. Abdülaziz’in sadrazamı olarak tanınır. Ayrıca yaşadığı dönemin ilerici, aydın kişilikleri arasındadır. Keçecizade Fuat Paşa yaşamını yitirince bir süre daha ev olarak kullanılmaya devam eder. Cumhuriyet ile beraber bu şık ev kapsamlı bir şekilde restore edilir. Bu restorasyonla beraber yapının kaderi de bir anlamda değişmiş olur. 1930’lardan sonra ise tamamen otel olarak değerlendirilir.

Fuat Paşa Yalısı bazı kaynaklarda doğrudan Keçecizade Fuat Paşa Yalısı olarak da geçer. Şehre apayrı bir hava katan bu tarihi yalı, “Hotel Fuat” ismiyle hizmet vermeyi sürdürür. Osmanlı’nın geleneksel çizgilerini modern otelcilik anlayışı ile birleştirmesi burayı çok daha özel kılar. Fuat Paşa Yalısı bahçeleri, havuzu ve büyük korusu sayesinde kendi döneminin en meşhur malikaneleri arasında gösterilir. O yıllarda haftanın bazı günlerinde buradaki bahçeler görülmeye gelinir. Yalı bazı önemli siyasi toplantılara, önemli kararlara ev sahipliği yapar. Özellikle de yurt dışından gelen yabancı misafirler, öncelikli olarak burada ağırlanır. Anlatılanlara göre yalıda düzenlenen partiler oldukça ses getirir. Sait Paşa, memur olduğu bir dönemde buradaki bir partiye katılım göstermek istese de kıyafeti uygun olmadığı için geri çevrilir.

Fuat Paşa Yalısı Boğaziçi’nin meşhur dağlarının üstüne konuşlanır. Arka bölümdeki tepelere dek uzanan oldukça geniş koruluklarla örülüdür. Yalının çevresinde bulunan bahçelerin halka açık olması, buranın en güzel özelliklerinden birisidir. Bu bahçelere gelenler aynı zamanda boğaz manzarasını çok net bir şekilde görme şansı bulur.

Fuat Paşa YalısıFuat Paşa YalısıFuat Paşa YalısıFuat Paşa Yalısı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota