Fitaş Sineması

Fitaş Sineması

Fitaş Sineması

İstanbul, sinemalar konusunda her zaman sembol şehirler arasında olmayı başarır. Emek Sineması, Beyoğlu Sineması, İpek Sineması gibi çok önemli sinema salonları, büyülü fener olarak adlandırılan sinema sanatının yaşamasına katkı sağlar. Şehrin nostaljik sinema salonlarından bir tanesi de şüphesiz ki Fitaş Sineması’dır. Diğer tarihi sinema salonları gibi Fitaş Sineması da Beyoğlu sınırları içinde yer alır. Bir süre kapalı kalan tarihi sinema salonu, yakın zaman önce Mars Grubu’nun girişimleri ile yeniden açılır. Fitaş Sineması tarihine çok önemli filmleri sığdırmayı başarır. Türkiye ve Dünya sinemasına damga vuran çok sayıda filmin galaları zamanında burada yapılır.

Bugün Cinemaximum bünyesinde hizmet veren mekan, kimi dönemlerde filmlerden ziyade aynı zamanda konserlerle de gündeme gelir. Kapatıldığı dönem sadık seyircisi bu duruma büyük bir tepki gösterir. Salonun yeniden faaliyete geçmesinde bu tepkilerin rolü büyük olur. Yapılan tahminler ilerleyen dönemlerde buranın bir tür sinema müzesi olarak faaliyetine devam edeceği yönündedir. Bilindiği üzere tarihi sinema salonlarının bağımsız bir şekilde yolculuklarına devam edebilmeleri ve desteksiz ayakta kalmaları zor bir durumdur.

Emek Sineması’nın kapatılmasından sonra bu tip eski sinema salonlarına seyirci daha fazla tutunmak durumunda kalır. İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’ne ev sahipliği yapan salonlardan bir tanesi de Fitaş Sineması’dır. Bu tip festivaller salonun ayakta kalması adına son derece önemli bir rol oynar. Sinemaya girdiğiniz zaman hala burada seyirci rekorları kıran eski Yeşilçam filmlerinin bazı afişlerinin yer aldığını görürsünüz. Salon şu anda Akdemir ailesi tarafından yönetilir. Buranın aynı zamanda İstiklal Caddesi üzerinde yer alan bir mekan olması, ulaşımı açısından da ona önemli bir ayrıcalık kazandırır.

Fitaş SinemasıFitaş SinemasıFitaş Sineması

Yorumlar

 • fatmahnterr
  29.06.2022 10:07

  Avm ye benzesede bir sürü oyunların olduğu bu yerde vaktin nasıl geçtiğini anlamıyadık.

 • gökmel
  19.10.2023 16:41

  Beyoğlu sineması

 • ardacetinkaya
  05.09.2022 12:12

  İçeriye girdiğinizde karşınıza bir sürü oyun alanı geliyor yemek yiyip oyun oynayabileceğiniz bir alan tıpkı awm gibi

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler