Fındıklı Molla Çelebi Camii

Fındıklı Molla Çelebi Camii

Fındıklı Molla Çelebi Camii

Fındıklı semti içinde yer alan Molla Çelebi Camii, kimi kaynaklarda sadece “Fındıklı Camii” şeklinde de anılır. Caminin banisi olarak bilinen Molla Mehmet Çelebi, bu değerli camiyi 1589 senesinde yaptırır. Cami konum olarak denizin hemen kenarında yer alır. Kubbe bölümü altıgen şeklinde planlanan bir destek sistemine sahiptir. Ana kubbe olarak işlev gören bölüm dört ayrı sütuna oturur. Buranın etrafında beş adet kubbe daha bulunur. Kubbeler yarım kubbe şeklindedir. Her bir yarım kubbe köşelere konuşlanır. Diğer kubbeyse mihrabın üzerine yerleştirilir. Fındıklı Molla Çelebi Camii, duvarlarla örtülüdür. Ayaklar, kubbeye önemli ölçüde destek olur ve duvarlara gömülü haldedir. Tarihi yapı ufak bir külliye görünümüne sahiptir. Aktarılan bilgilere göre Fındıklı Molla Çelebi Camii’ni yapan isim Mimar Sinan’dır. Büyük ustanın bir dönem sıkça inşa ettiği altıgen şemalı camilere örnek olarak gösterilir.

Kanuni döneminde bugünkü Fındıklı bölgesinde iskana yeni açılan noktalara anıtsal tarafı olan Cuma camileri yaptırılır. Bu camilerin tamamı o dönem Mimar Sinan tarafından üstlenilir. Fındıklı Camii de tam olarak bu dönemin bir ürünü olarak öne çıkar. Hassa Mimarları Ocağı o dönem bu ve diğer camilerin yapılmasına katkı sağlar. Molla Mehmed Efendi, Bursa ve İstanbul gibi şehirlerde kadılık görevinde bulunur. Hubba Mollası olan bu değerli isim, II. Selim ile III. Murat dönemlerinde öne çıkar.

Fındıklı iskelesinin hemen yan tarafında bulunan tarihi cami, minik çaplı bir yapı topluğuna bağlı olarak inşa edilir. Cami dışında çifte hamam ve sıbyan mektebi de aynı bölgede bulunur. 1950’lerden sonraki yol çalışmalarında ne yazık ki bu ufak külliyeyi oluşturan parçalar büyük ölçüde yok olur. Özellikle tarihi hamamdan geriye en ufak bir eser dahi kalmaz.

Fındıklı Molla Çelebi CamiiFındıklı Molla Çelebi CamiiFındıklı Molla Çelebi CamiiFındıklı Molla Çelebi Camii

Yorumlar

 • gunmemoli
  26.10.2022 06:39

  Tam bir klasik Osmanlı örneği ve tabii medarıiftiharımız Mimar Sinan eseri. Tevafuken girdiğimiz ve hoş bulduğumuz bir camii

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler