Feriye Sarayları

Feriye Sarayları

Feriye Sarayları

İstanbul’un gezmeye değer yerlerinden birisi olan Feriye Sarayları, boğazın hemen kıyısında, Ortaköy ile Beşiktaş’ın arasında konumlanır. Çırağan Caddesi’nin üstünde olan Osmanlı saraylarına eskiden bu isim verilir. Bugün bu kıymetli saraylar eğitim maksadı ile değerlendirilir. Feriye Sarayları, Osmanlı Hanedanı için inşa edilir. Bu saraylardan ilki 1856 senesinde kullanılmaya başlanan Dolmabahçe Sarayı’dır. Bundan 16 sene sonra bu defa aynı bölgede Çırağan Sarayı yapılır. Her iki sarayın varlığına rağmen Osmanlı için yetersiz kalır. Bunun hemen üzerine bazı ek binalar yapılmaya başlanır.

Balyan ailesine bağlı bazı mimarların ön ayak olduğu bu ek yapılara Feriye Sarayları adı verilir. Bunlar aynı zamanda “yan binalar” manasında kullanılır. Denize doğru bakan kısımda üç ana bina yer alır. Burada aynı zamanda bir de cariyeler koğuşu vardır. Yol bölümünde yine aynı şekilde bazı ek binaları görmek mümkündür. Bu tip yapılarda padişahın onay verdiği hanedan mensupları ya da kışlık evleri olmayan şahıslar ikamet eder. Sarayların özellikle çok büyük yapıda olmaları hemen dikkat çeker.

Bugün Feriye Saraylarının bazı kısımları Galatasaray Üniversitesi tarafından değerlendirilir. Tarihi kaynaklara göre 1876 tarihinde darbe sonucunda tahttan düşürülen Abdülaziz, önce Topkapı Sarayı’na daha sonra ise Feriye Sarayına gönderilir. Bizzat kendisinin yaptırdığı bu sarayda daha sonra ölü olarak bulunur. Halifelik kaldırılana dek Osmanlı hanedanından bazı önemli isimler burada kalmayı sürdürür. 1930’lara doğru Yüksek Denizcilik Okulu buraya yerleşir. Hatta aynı şekilde Kabataş Erkek Lisesi de sarayın bazı bölümlerine yerleşir. Ortaköy Camii’nin yanında kalan kısmıysa görece bakımsız kalır. Feriye Sarayları ile alakalı olarak son restorasyon çalışması 2019 senesinde yapılır.

Feriye SaraylarıFeriye SaraylarıFeriye SaraylarıFeriye Sarayları

Yorumlar

 • cannalii
  08.02.2023 12:12

  Çok güzel bir manzaraya sahip, İstanbul’un güzide restoranlarından. Et yemekleri çok başarılı 👌

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:15

  Boğazın müthiş manzarasıyla birleşince , çok güzel bir ambiyansa sahip olan bir saray.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler