Feriye Sarayları - GeziBilen

Feriye Sarayları

Feriye Sarayları

İstanbul’un gezmeye değer yerlerinden birisi olan Feriye Sarayları, boğazın hemen kıyısında, Ortaköy ile Beşiktaş’ın arasında konumlanır. Çırağan Caddesi’nin üstünde olan Osmanlı saraylarına eskiden bu isim verilir. Bugün bu kıymetli saraylar eğitim maksadı ile değerlendirilir. Feriye Sarayları, Osmanlı Hanedanı için inşa edilir. Bu saraylardan ilki 1856 senesinde kullanılmaya başlanan Dolmabahçe Sarayı’dır. Bundan 16 sene sonra bu defa aynı bölgede Çırağan Sarayı yapılır. Her iki sarayın varlığına rağmen Osmanlı için yetersiz kalır. Bunun hemen üzerine bazı ek binalar yapılmaya başlanır.

Balyan ailesine bağlı bazı mimarların ön ayak olduğu bu ek yapılara Feriye Sarayları adı verilir. Bunlar aynı zamanda “yan binalar” manasında kullanılır. Denize doğru bakan kısımda üç ana bina yer alır. Burada aynı zamanda bir de cariyeler koğuşu vardır. Yol bölümünde yine aynı şekilde bazı ek binaları görmek mümkündür. Bu tip yapılarda padişahın onay verdiği hanedan mensupları ya da kışlık evleri olmayan şahıslar ikamet eder. Sarayların özellikle çok büyük yapıda olmaları hemen dikkat çeker.

Bugün Feriye Saraylarının bazı kısımları Galatasaray Üniversitesi tarafından değerlendirilir. Tarihi kaynaklara göre 1876 tarihinde darbe sonucunda tahttan düşürülen Abdülaziz, önce Topkapı Sarayı’na daha sonra ise Feriye Sarayına gönderilir. Bizzat kendisinin yaptırdığı bu sarayda daha sonra ölü olarak bulunur. Halifelik kaldırılana dek Osmanlı hanedanından bazı önemli isimler burada kalmayı sürdürür. 1930’lara doğru Yüksek Denizcilik Okulu buraya yerleşir. Hatta aynı şekilde Kabataş Erkek Lisesi de sarayın bazı bölümlerine yerleşir. Ortaköy Camii’nin yanında kalan kısmıysa görece bakımsız kalır. Feriye Sarayları ile alakalı olarak son restorasyon çalışması 2019 senesinde yapılır.

Feriye SaraylarıFeriye SaraylarıFeriye SaraylarıFeriye Sarayları

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota