Feridun Ahmet Paşa Türbesi

Feridun Ahmet Paşa Türbesi

22.02.2021 00:18


Nişancı Feridun Ahmet Paşa Türbesi, Eyüp Sultan sınırları içinde yer alır. Burada Osmanlı’nın önemli devlet adamlarından olan Feridun Ahmet Paşa’nın sandukası bulunur. Bu önemli zat 1583 senesinde hayatını kaybeder. Burası aynı zamanda kendisinin yardımsever karakterinden dolayı Hızır Baba Türbesi olarak da bilinir. Feridun Ahmet Paşa Türbesi, dua edip dilekte bulunmak isteyen pek çok yerli ziyaretçi tarafından ilgi görür.

Tam olarak Baybaba Sokak üstünde konumlanan türbe, Paşa Türbesi ile hemen karşılıklıdır. Tarihi türbe genel anlamda kare bir plana sahiptir. Özenle kesilen taşlardan inşa edilir. Altta ve üstte pencereleri olan yapı, tek ve küçük bir kubbeye sahiptir. Üst bölümdeki pencereler vitraylı yapıdadır. Alt kısımdaki pencerelerin mermer söveli olması estetik açıdan yapıya özel bir değer katar. Bunların hemen üzerindeki mermer şebekelerin tamamı 1945 senesinde gerçekleşen onarımla beraber ortadan kaldırılır. Bu aslında türbenin en özel ve en etkileyici tarafının ortadan kalkması anlamına gelir. Kapının ön tarafında ise baklavalı sütunların taşımış olduğu bir revakla karşılaşmak olasıdır. Kitabe yakından incelendiğinde burada “Ruhiçün Fatiha” şeklinde bir yazı ile karşılaşılır. Ayrıca yapının inşa edildiği döneme dair bilgiler de burada mevcuttur.

Nişancı Feridun Ahmet Paşa Türbesi’nin iç tarafı kalem süslemelerle bezelidir. Son dönemde burası önemli bir tamirattan geçirilir. Feridun Paşa’ya ait lahit, mermerden yapılır ve aynı zamanda dolama bir kabuğa sahiptir. Lahdin hemen yan bölümünde yer alan kapakları iri rozetli bir yapıya sahiptir. Bu kısımda herhangi bir yazı söz konusu değildir. Burada bir kabir daha olsa da kime ait olduğu binmez. Bu kabrin sadece pehlesi bugüne ulaşır. Kabrin oğluna ait olduğu tahmin edilir.

Feridun Ahmet Paşa TürbesiFeridun Ahmet Paşa Türbesi

Yorumlar

 • Mustafa Özdemir
  18.08.2021 18:27

  👏🏻👏🏻

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler