Ferhatpaşa Camii - GeziBilen

Ferhatpaşa Camii

Ferhatpaşa Camii

İstanbul’un Çatalca bölgesinde yer alan Ferhatpaşa Camii, 1598 senesinde inşa edilir. Şehirde yer alan çok sayıda camide olduğu gibi Ferhatpaşa Camii’nde de Mimar Sinan’ın imzasını görmek mümkündür. Ferhat Paşa Osmanlı’nın çok önemli sadrazamlarından biri olarak öne çıkar. Buranın bulunduğu alan bir külliye olarak değerlendirilir. Bu nedenle içeriğinde sübyan mektebi ve çeşme de yer alır. Yine de tüm bu külliyenin merkezinde Ferhat Paşa Camii’nin yer aldığı kabul edilir. Çatalca’yı ziyaret ettiğinizde mutlaka suretle uğranması gereken dini mekanlar arasında yer alan tarihi caminin yapımı bir sene sürer. Hala sağlamlığını koruyan ve özgün yapısıyla ayakta duran Ferhatpaşa Camii, mimari detaylarıyla d aynı zamanda dönemin özelliklerini taşır.

Cami konum olarak Çatalca Tepesi’nin eteklerine yaptırılır. Cami yapılırken Ferhat Paşa hayatta değildir. Dolayısıyla cami onun anısına inşa edilir. Cümle kapısının üzerinde yapılış dönemine dair detaylı bilgilere ulaşmak mümkündür. Aktarılan bilgilere göre Ferhat Paşa 1595 senesinde idam edilir. Kendisi aynı zamanda Hüma Sultan’ın da eşidir. Yine Mimar Sinan’a yaptırdığı bir başka hayratı da Kastamonu şehrinde bulunur. Evliya Çelebi 1653 senesinde Edirne’den İstanbul’a dönerken burayı ziyaret eder.

Bu arada bazı kaynaklarda Osmanlı’da yer alan iki ayrı Ferhat Paşa’nın bu cami özelinde sıkça birbirine karıştırıldığı da görülür. Bu durum kimi yanlış bilgilerin de oluşmasına neden olur. Evliya Çelebi de bu hatayı yapanlar arasında bulunur. Evliya Çelebi’nin anlatımlarında o dönem çevresi ağaçlarla örtülüdür. Üzeri tümüyle kurşun kaplama olan Ferhat Paşa Camii, her daim çok yoğun bir cemaate sahiptir.

Ferhatpaşa CamiiFerhatpaşa CamiiFerhatpaşa CamiiFerhatpaşa Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota