Eyüp Sultan Türbesi

Eyüp Sultan Türbesi

22.02.2021 00:18


İstanbul’un hem dini hem de tarihi açıdan önemli mekanlarından biri olan Eyüp Sultan Türbesi, yıl boyunca yerli turistler tarafından ziyaret edilir. Avrupa Yakası bölümünde, Eyüp ilçesinin sınırları içinde bulunan tarihi türbe, Sultan Camii ile komşu durumundadır. Türbede sandukası yer alan zat Hazreti Eyüp’tür. Kendisi ilk Müslümanlardan biri olarak tanınır. Bir sene içinde on binlerce kişinin ziyaret ettiği Eyüp Sultan Türbesi’nin avlusunda asırlık bir çınar bulunur. Türbenin dışında burada kutsal bir çeşmenin de yer alması, bir külliye yapısını öne çıkarıyor.

Osmanlı Devleti’nin en kıymetli mirasları arasında bulunan yapı, külliyenin adeta merkezi olarak görülür. Türbe yapılırken kefeki taşlarından yararlanılmıştır. Ayrıca mimari olarak sekiz köşelidir ve kubbeli olarak tasarlanır. İç tarafta yer alan duvarların camiye dönük olan tarafı çini süslemelerle bezelidir. Bu noktada özellikle Kütahya ile İznik çinileri öne çıkar. Mezar bölümünün hemen ortasında ahşap bir sanduka bulunur. Bu sandukanın III. Selim zamanında gümüş bir şebeke ile kaplandığı aktarılır. Eski dönemlerde burada yapılan başarılı restorasyonlarda türbenin özdün dokusu korunur. Hatta bu restorasyonlar mimari bakımdan daha da zengin bir görünüme kavuşmasını sağlar. Eyüp Sultan Türbesi’nin de bulunduğu külliye oldukça büyüktür.

Ahşap sanduka kısmının üzerini kapatan örtü, Rakım Efendi’nin hüneridir. Buradaki ince süslemeler, ziyaretçilerin hemen ilgisini çeker. Türbenin iç taraflarında bulunan levhalar farklı dönemlerde değişik padişahlarca yazdırılır ve astırılır. Bu nedenle birden çok hattatın imzası ile karşılaşmak olasıdır. Eyüp Sultan Türbesi’ne geldiğinizde aynı zamanda Hz. Muhammed zamanından kalan sancak ve ayak izlerine de şahitlik edebilirsiniz. Aktarılan bilgilere göre tarihi türbe 1458 senesinde inşa edilir.

Eyüp Sultan TürbesiEyüp Sultan TürbesiEyüp Sultan TürbesiEyüp Sultan Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler